| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Klubi i Guvernatorėve: zhvillime nė sistemin bankar shqiptar


TIRANĖ, 15 TETOR 2003 - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani mori pjesė nė edicionin e 10-tė tė Klubit tė Guvernatorėve qė u zhvillua kėto ditė nė Sinaia tė Rumanisė. Sipas burimeve te BSH, temat kryesore tė takimit tė rradhės tė Klubit tė Guvernatorėve ku bėn pjesė edhe Shqipėria, ishin: zhvillimi i sistemit tė pagesave dhe rėndėsia e bankingut qėndror, ndėrtimi i institucioneve pėr tė rritur kapacitetin bankar, komunikimi me publikun, njė instrument kryesor i bankierėve qėndrorė dhe zhvillimet nė bankat qėndrore qė nga takimi i vitit tė kaluar.

Nė fjalėn e tij Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani paraqiti njė panoramė tė plotė tė zhvillimeve tė sistemit bankar shqiptar gjatė vitit tė fundit. Sipas Guvernatorit, sistemi bankar shqiptar pėrbėhet nga 15 banka, nga tė cilat njė ėshtė nė proces privatizimi, dy janė me kapital tė pėrbashkėt, 11 janė banka ose degė tė bankave tė huaja dhe njė ėshtė bankė private me kapital shqiptar.

Gjatė tremujorit tė dytė tė vitit 2003, asetet e sistemit bankar janė rritur me 7 miliardė lekė ose 2 pėr qind. Pėr sa i pėrket zhvillimeve monetare, Guvernatori u shpreh se gjatė 9 muajve tė parė tė vitit 2003 Indeksi i Ēmimeve tė Konsumit (Inflacioni) shėnoi njė normė vjetore 3.9 pėr qind, nivel brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe njė inflacion vjetor 2-4 pėr qind.

Gjatė vitit 2003 Banka e Shqipėrisė e ka ulur dy herė normėn bazė tė interesit me 0.5 pikė pėr qind dhe bankat e nivelit tė dytė kanė reaguar nė tė njėjtin kah, duke ulur normėn e interesit tė bonove tė thesarit dhe tė depozitave. Monedha shqiptare, tha Cani, ka qenė relativisht e qėndrueshme nė kursin e kėmbimit me euron dhe dollarin dhe nė muajin Shtator ishte e vlerėsuar 2.8 pėr qind ndaj euros.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BSH ulė normėn bazė tė interesit nė 7%
" Produkti vendas nė vėshtirėsi
" Kėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit
" Pėrfundoi "Java e Biznesit Kosovar"
" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: