| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Ndėrpritet procesi i privatizimit ne Kosovė !!!


PRISHTINĖ, 08 TETOR 2003 - Misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė, ka kumtuar dje se pėr shkak tė sqarimeve tė nevojshme ligjore tė OKB-sė pėr privatizimin, vala e tretė e tenderėve tė shpallur mė 10 shtator 2003, me datė tė paraparė pėr dorėzim tė ofertave me 11 Nėntor 2003, ėshtė anuluar.

Aktualisht Kombet e Bashkuara janė nė proces tė shqyrtimit tė ligjeve mbi privatizimin. Mirret vesh se Serbia dhe Mali i Zi kanė kontestuar kėto ligje nė Kombet e Bashkuara.

Sė paku njė pėrfaqėsues kosovar nė bordin mbikqyrės tė AKM-sė ka akuzuar Serbinė pėr pengimin e procesit tė privatizimit nė kohėn kur flitet pėr dialog, kurse kryeministri Rexhepi ka thėnė se procesi i privatizimit nuk guxon tė ndėrpritet as edhe pėr njė ditė tė vetme.


ECIKS
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Rexhepi akuzon ashpėr UNMIK-un pėr korrupsion
" Shqipėri: 6 pėrqind rritje ekonomike pėr vitin 2003
" Privatizimi nė tė mirė tė Kosovės dhe zhvillimit tė saj
" Shteti humb ēdo vit 80 milionė USD nga cigaret kontrabandė
" Vazhdon konferenca "Liderėt e rinj kundėr korrupcionit"
" Shtyhet mbledhja e Bordit tė AKM-sė
" Procesi i privatizimit - i domosdoshėm
" Ligji kundėr piraterisė mbyll televizionet
" Kryeministri Rexhepi takon pėrfaqėsues tė firmės Nikomet
" FMN-ja sjell ekspertėt nė Tiranė

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: