| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Indeksi global i korupsionit: Serbia perkrah Sudanit


LONDĖR - 08 TETOR 2003 - Nė njė raport tė publikuar dje nga organizata Transparency International me seli nė Londėr, vendet nė tranzicion tė Ballkanit vazhdojnė tė goditen nga korrupsioni.

Nė mesin e 133 vendeve nga mbarė bota, bazuar nė, siē thuhet, "indekset e perceptueshmėrisė sė korrupsionit", Unioni Serbi – Mali i Zi ėshtė nė vendin e 106 sė bashku me Maqedoninė, me Bolivinė, me Sudanin, me Ukrainėn, me Hondurasin dhe me Zimbabvenė.

Sipas kėsaj liste as Shqipėria me vendin e saj tė 92 –tė nuk ka kaluar mė mirė. Bosnjė Hercergovina ėshtė e 70-ta sė bashku me pesė vende tė tjera.

Greqia, i vetmi vend ballkanik anėtar i Bashkimit Evropian ėshtė nė vendin e 50-tė, qė ėshtė pozicioni mė i mirė nė rajonin e Ballkanit.

ECIKS
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" BSH ulė normėn bazė tė interesit nė 7%
" Produkti vendas nė vėshtirėsi
" Kėshilli Ekonomik Fiskal pranoi kufizimet e buxhetit
" Pėrfundoi "Java e Biznesit Kosovar"
" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: