| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

SHBA-tė japin 2.5 milionė dollarė pėr infrastrukturėn


PRISHTINĖ, 07 TETOR 2003 - Agjensia e SHBA-ve pėr zhvillim Ndėrkombėtar i ka ndarė Mercy Corps-it 2.5 milionė dollarė pėr njė marrėveshje bashkėpunimi pėr zbatimin e iniciativės sė re nė pėrkrahjen e infrastrukturės komunale (MISI) nė Kosovė.

MISI ėshtė njė program 18-mujor qė do tė pėrkrahė pėrmirėsimet e infrastrukturės nė komunat e Kosovės qė janė duke pėrparuar nė vendosjen e kushteve qė favorizojnė kthimin dhe riintegrimin e pakicave. Programi, nė bashkėpunim me UNMIK-un dhe organizatat e tjera donatore, poashtu do t’i ofrojė ndihmė qeverive komunale qė pėrpjekjet e tyre pėr tė pėrmirėsuar kushtet pėr kthim dhe riintegrim tė pėrmbushen.

Projekti ėshtė pjesė e angazhimit tė Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr tė ndihmuar nė zhvillimin demokratik dhe ekonomik tė Kosovės.

ECIKS / RTK
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Rexhepi akuzon ashpėr UNMIK-un pėr korrupsion
" Shqipėri: 6 pėrqind rritje ekonomike pėr vitin 2003
" Privatizimi nė tė mirė tė Kosovės dhe zhvillimit tė saj
" Shteti humb ēdo vit 80 milionė USD nga cigaret kontrabandė
" Vazhdon konferenca "Liderėt e rinj kundėr korrupcionit"
" Shtyhet mbledhja e Bordit tė AKM-sė
" Procesi i privatizimit - i domosdoshėm
" Ligji kundėr piraterisė mbyll televizionet
" Kryeministri Rexhepi takon pėrfaqėsues tė firmės Nikomet
" FMN-ja sjell ekspertėt nė Tiranė

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: