| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

USAID jep 526 mijė Dollarė pėr portin e Vlorės


TIRANĖ, 3 TETOR 2003 - Ministri shqiptar i Ekonomisė Arben Malaj dhe ambasadori amerikan nė Tiranė James Jeffrey nėnshkruan para pak ditėsh njė grant tė Agjencisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr Tregtinė dhe Zhvillimin prej 526 mijė dollarėsh.

Ky grant ka pėr qėllim financimin e njė studimi fizibiliteti mbi zgjerimin dhe modernizimin e portit tė Vlorės. Studimi do tė shqyrtojė kėrkesat e sė ardhmes pėr mallra dhe pasagjerė si dhe mundėsinė e ndėrtimit tė njė terminali tė ri. Ai do tė vlerėsojė edhe shanset e mundshme tregtare tė lidhura me ndėrtimin e njė termocentrali nė port.

ECIKS / VOA
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin
" Rexhepi: Prodhuesit vendor do tė kenė pėrkrahjen tonė
" Rriten tė hyrat doganore nė Kosovė
" Rifillon procesi i privatizimit nė Kosovė
" Kosovė: Bojkot mallrave sllovene !?

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: