| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Dje ka filluar zbatimi i MTL-sė nė mes Kosovės dhe Shqipėrisė


PRISHTINE, 2 TETOR 2003 - Marrėveshja pėr Tregti tė Lirė nė mes Kosovės dhe Shqipėrisė do tė hyjė nė zbatim qė nga 1 tetori, bėnė tė ditur nė Prishtinė zyrtarė pėr informim nga UNMIK-u dhe pėrfaqėsues nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė.

"Marrėveshja e Tregtisė sė lirė do tė fillojė tė zbatohet qė nga dita e mėrkurė," tha njė zėdhėnės i UNMIK-ut, kurse kėshilltari nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė, Mujė Gjonbalaj, tha se qė nga 1 tetori tė gjitha mallrat qė gjenden nė listėn 'libero' do tė kalojnė kufirin pa ngarkesa doganore.

"Nė bazė tė listave qė janė pėrpiluar nė marrėveshje tė dyanshme, shumė bizenese nuk do tė kenė asnjė problem sa i pėrket ngarkesave doganore dhe do tė jenė tė liruara nė kufi," tha Gjonbalaj.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Rexhepi akuzon ashpėr UNMIK-un pėr korrupsion
" Shqipėri: 6 pėrqind rritje ekonomike pėr vitin 2003
" Privatizimi nė tė mirė tė Kosovės dhe zhvillimit tė saj
" Shteti humb ēdo vit 80 milionė USD nga cigaret kontrabandė
" Vazhdon konferenca "Liderėt e rinj kundėr korrupcionit"
" Shtyhet mbledhja e Bordit tė AKM-sė
" Procesi i privatizimit - i domosdoshėm
" Ligji kundėr piraterisė mbyll televizionet
" Kryeministri Rexhepi takon pėrfaqėsues tė firmės Nikomet
" FMN-ja sjell ekspertėt nė Tiranė

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: