| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Deklarata e G7 shkakton rėnien e Dollarit


DUBAI, 26 SHTATOR 2003 - Mbledhjet vjetore te Fondit Monetar Nderkombetar (FMN) dhe Bankes Boterore, te filluara me 18 shtator ne Dubai, perfunduan dje ne mesdite. Gjate ketyre bisedimeve, qe i lane vendin nje mbledhjeje te Ministrave te Financave te shtate vendeve me te industrializuara (G7), zyrtaret me te larte ekonomike boterore vleresuan se rritja ekonomike globale eshte "ne vazhdim".

Keto mbledhje u karakterizuar gjithashtu nga nje thirrje e G7 (SHBA, Japoni, Gjermani, Mbreteri e Bashkuar, France, Itali, Kanada) dhe e FMN-se per me shume elasticitet te perqindjeve te kembimit. Kjo deklarate shkaktoi nje levizje te madhe te renies se dollarit ne tregun e shkembimeve.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten
" Holkeri dhe Angjeli firmosin marrėveshjen pėr investimet e huaja
" USAID: KEK-u tė mos merr para nga buxheti i Kosovės
" Thellohen mosmarrėveshjet nė AKM
" Filluan negociatat teknike me kompaninė "Airport Partners"
" Trepēa inaguron qendrėn e kontrollit shėndetėsor

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: