| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Britania e Madhe nuk ėshtė e gatshme pėr euron

LONDĖR - Ministri britanez i thesarit, Gordon Brown, nė fjalimin e tij tė hėnėn vlerėsoi se vendi i tij ende nuk ėshtė i gatshėm tė ndahet nga valuta tradicionale – funta britanike. Caqet ekonomike tė pėrcaktuara mė 1997 pėr aplikimin e euros, sipas Brown, ende nuk janė arritur. Njė ndėr pengesat kryesore ėshtė fakti se Britania e Madhe tregun e punės e ka shumė mė tė fleksibilizuar se sa shtetet e Eurolandit. Nė bazė tė kėsaj funta britanike do tė duhej tė zhvleftėsohej, pėr tė lehtėsuar kalimin nė euro.

Reagimet e mediave britanike ishin tė ndryshme. Pėrderisa mediat liberale e kritikonin kėtė vendim si njė “gabim historik”, ato konzervative qėndronin prapa tij duke potencuar faktin se mundėsia e kalimin nė euro megjithatė ėshtė lėnė e hapur pėr tė ardhmėn.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Fillimi i procesit tė privatizimit mjaft pozitiv
" FMN: Gjeni ēelėsin e tėrheqjes sė investimeve
" Shqipėri: Bisedime pėr tregti tė lirė me BE-nė
" BE: Ekspertėt kėrkojnė reformimin e politikave ekonomike
" AKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull
" Nė Shqipėri vazhdojnė kėrkimet e naftės
" Privatizimi shkakton pakėnaqėsitė e para
" Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro
" Dje filloi shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore
" Banka Amerikane fiton rreth 3 milion dollarė

 


Analizat e fundit

" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: