| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Suedia i thotė "Nej" Euros


Stockholm, 16 Shtator 2003 - Nė Suedi te dielen u zhvillua referendumi pėr pėrdorimin apo jo tė Euros si monedhė tė re tė vendit.

Mbi shtatė milionė votues kanė tė drejtėn e votės nė kėtė vend. Merret vesh se 56% e suedezeve kane votuar kunder monedhes se perbashket Evropiane duke rrumbullaksuar "Nej" (Jo - ne Suedisht) ne fletet e votimit.

Votimi i sė dielės vjen pak ditė pas vrasjes sė Ministres sė Jashtme Anna Lindh, e cila ishte nė favor tė euros. Vdekja e saj pritej te rriste numrin e atyre qė do te votojnė nė favor tė euros.

Para se zonja Lindh tė vritej, e goditur me thikė tė mėrkurėn nė njė qender tregtare, nė Suedi kundėrshtimi ndaj euros ishte shumė i fortė. Sondazhet e bėra njė ditė pas vrasjes tregonin se mbėshtetėsit e euros ishin pėr herė tė parė duke udhehequr ne anketa. Megjithate ne votimin e se dieles mbizoteruan kundershtaret e Euros.

Suedia u fut nė Bashkimin Evropian nė vitin 1995, por vendosi tė mos pranonte monedhen e re Evropiane kur Euro u fut nė qarkullim katėr vjet mė pas, nė vitin 1999.

ECIKS (E.Sh.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”
" Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės
" Kėrkohet riaktivizimi i projektit pėr korridorin 8
" Dollari fillon tė forcohet
" Lambsdorff mbron Fuccin pėr tė shpėtuar vehten
" Holkeri dhe Angjeli firmosin marrėveshjen pėr investimet e huaja
" USAID: KEK-u tė mos merr para nga buxheti i Kosovės
" Thellohen mosmarrėveshjet nė AKM
" Filluan negociatat teknike me kompaninė "Airport Partners"
" Trepēa inaguron qendrėn e kontrollit shėndetėsor

 


Analizat e fundit

" Me kėtė imazh tė ekonomisė nuk ka investime tė huaja
" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Versioni i pėrmirėsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: