| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Kthehet optimizmi nė industrinė automobilistike


Frankfurt, 15 SHTATOR 2003 - Optimizmi ėshtė pjesė e ēdo ekspozite e natyrisht edhe e asaj tė automjeteve nė Frakfurt. Por asnjė ekspozitė e tillė nuk ka zgjuar mė shumė interes se kjo e vitit 2003. Kjo pėr faktin se tė gjitha firmat janė nė unison kur thonė se viti i ardhshėm do tė jetė ai i kthesės pėr industrinė e aotumobilėve. Dhe shenjat e permirėsimit janė tė dukshme nė ndrryshim nga katėr vitet e fundit. Kėshtu mendon edhe Bernd Gotshalk, Presidenti i Shoqatės sė Industrisė gjermane tė Automobilėve: "Ne nuk jemi euforikė pasi e dimė qė nuk mundemi tė ndryshojmė konjukturėn tė vetėm. Por njė gjė ėshtė e sigurtė: koha e zhvillimit tė ekspozitės ėshtė ideale. Me njė numėr tė madh modelesh tė reja si Volkswagen Golf apo Opel Astra tė cilėt kėrkojnė natyrisht blerėsit e tyre ekspozita vjen nė momentin e duhur. Dhe nėse kėto produkte i gjejnė blerėsit e vet atėherė do tė kemi nė vitin 2004 njė konjukturė qė do tė jetė mė e mirė se ajo e katėr viteve tė shkuara".

Industria automobilistike gjermane qė pėrbėn degėn mė tė madhe tė industrisė nė vend i ka kryer mirė detyrat. Nė Frankurt do tė paraqiten mė shumė modele tė reja se kurrė mė parė; gjithsej 60 syresh. Njė prej tyre ėshtė dhe Golfi i ri, krenaria e koncernit Volkswagen. Megjithatė shefi i Koncernit Bernd Pischetsrieder ėshtė i kujdesshėm me parashikime: "Megjithė shpenzimet e mėdha pėr modelin e ri ne si ndėrmarrje kemi fituar pjesė tė mėdha tė tregut nė Gjermani. Dhe ky ėshtė njė ogur i mirė. Sigurisht qė ekspozita e Frankfurtit ėshtė njė simbol: por rritja vjen nga arsye tė tjera. Kjo qė po pėrjetojmė tani nuk ėshtė veēse njė shtysė emocionale".

Megjithatė prezantimi i modeleve tė rinj ishte mė se i nevojshėm. Kjo pasi mosha mesatare e automjeteve nė Gjermani ėshtė tetė vjet. Pikėrisht kėtė gjė e dinte edhe firma BMW e cila sjell nė ekspozitė dy modele tė rinj. Shefi i bordit drejtues Helmut Panke ėshtė optimist: "Unė mendoj dhe shpresoj qė ekspozita e Frankfurtit do tė sjellė njė impuls tė ri. Pėr kėtė egzistojnė provat: risitė janė tė dukshme. Kėshtu qė ne shpresojmė edhe psikologjikisht se rritja e ardhshme ėshtė e sigurtė. Ne mendojmė se do tė shohim impulse tė reja nė Evropė e veēanėrisht nė Gjermani".

ECIKS / Dwelle
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: