| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

“Kosova Airlines” fluturon me 28 tetor


PRISHTINĖ - Pas shumė zvarritjeve qė arsyetoheshin me pamundėsinė e nėnshkrimit tė kontratės, fluturimi i parė i “Kosova Airlines” i paraparė pėr 15 qershor, pritet tė bėhet nė fund tė tetorit tė kėtij viti. Kėtė lajm e kanė konfirmuar zyrtarėt e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, tė Ministrisė sė Transporteve dhe Telekomunikacionit si dhe aksionari i kompanisė fituese tė tenderit “Hamburg International”, z. Remzi Ejupi.

Pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė Transporteve deklaruan pas takimit tė pėrbashkėt tė sė mėrkurės, se kompanisė “Hamburg International” nuk do t’i pėrcaktohet ndonjė datė e veēantė pėr fillimin e fluturimeve, por asaj do t’i ofrohen kushtet qė kjo tė bėhet sa mė parė. Nė ndėrkohė Shtylla e Katėrt i ka dorėzuar fituesit tė tenderit kontratėn pėr vlerėsim dhe nėse nuk do tė ketė vėrejtje tė mėdha, pritet qė ajo tė nėnshkruhet nė fillim tė shtatorit.

Aeroplani i parė i “Kosova Airlines” pritet tė fluturojė me fillimin e sezonės dimėrore, me datėn 28 tetor. Fluturimi i parė do tė bėhet pėr nė Zvicėr, ndėrsa linjat tjera do tė vendosen gradualisht. Pronari i “Eurokohės” dhe njėherėsh njėri ndėr aksionarėt kryesor tė “Kosova Airlines” ka paralajmėruar mundėsinė qė nė bashkėpunim me Aeroportin e Tiranės sė shpejti tė vendosen edhe linjat pėrtej Atlantikut, pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Me fillimin e fluturimeve tė kompanisė sė parė kosovare “Kosova Airlines” pritet qė ēmimet e transportit tė udhėtarėve dhe tė mallrave pėrmes ajrit tė zvogėlohen dukshėm nė krahasim me nivelin aktual.

ECIKS (K. D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Aeroporti i Kukėsit brenda 20 muajve hap dyert
" 5 me 1 pėr terrin !!!
" Bosėt e karburanteve rritin ēmimin e naftės
" Shqipėri: gati projektbuxheti 2004
" SBASHK: Punėtorėt e arsimit prej 1 shtatorit ne grevė
" Pėrkeqėsohen treguesit e ekonomisė
" Nis spekulimi me euron, leku bie 2 pike
" Sindikata e shėndetėsisė kėrkon rritje page nė masėn 20%
" Tregtia e lirė me BE: gati lista e produkteve bujqėsore
" Konkurencė rajonale pėr investimet e huaja

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: