| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Shqipėri-Kosovė: linjė e re energjie


TIRANĖ, 21 GUSHT 2003 - Ndertimi i nje linje qe do te lidhe sistemet e energjise ndermjet Shqiperise dhe Kosoves ka qene ne qender te nje takimi ndermjet Ministrit te Industrise dhe Energjitikes, Viktor Doda dhe delegacionit te qeverise se Kosoves te kryesuar nga Koordinatori per Paktin e Stabilitetit, Besim Beqaj. Ministri Doda ka nenvizuar gatishmerine e qeverise shqiptare per bashkepunimin ne fushen e sistemit elektrenergjitik, dhe integrimin ne sistemin energjitik rajonal. Ne menyre te vecante u diskutua nevoja e lidhjes midis dy sistemeve elektroenergjitike, nepermjet linjave te interkoneksionit, ku krahas lidhjes nepermjet interkoneksionit mes Elbasanit dhe Podgorices, si dhe Elbasan-Kardhia, do te perbejne nje nga unazat 400 kv me te rendesishme te Ballkanit Jugor. Ndertimi i ketyre linjave te interkoneksionit qe do te sjelle integrimin ne sistemin rajonal te elektroenergjise kane nje rendesi, jo vetem per rajonin, por jane edhe me interes reciprok mes Shqiperise dhe Kosoves, pasi Kosova perben nje burim te qendrueshem dhe afatgjate energjie termike, duke alternuar prodhimin shqiptar te energjise nga burimet hidrike me burimet termike te Kosoves.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Aeroporti i Kukėsit brenda 20 muajve hap dyert
" 5 me 1 pėr terrin !!!
" Bosėt e karburanteve rritin ēmimin e naftės
" Shqipėri: gati projektbuxheti 2004
" SBASHK: Punėtorėt e arsimit prej 1 shtatorit ne grevė
" Pėrkeqėsohen treguesit e ekonomisė
" Nis spekulimi me euron, leku bie 2 pike
" Sindikata e shėndetėsisė kėrkon rritje page nė masėn 20%
" Tregtia e lirė me BE: gati lista e produkteve bujqėsore
" Konkurencė rajonale pėr investimet e huaja

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: