| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Reduktime tė energjisė elektrike edhe kėtė javė


PRISHTINĖ, 19 GUSHT 2003 - "Katėr orė me energji dhe dy pa tė do tė jetė orari i reduktimeve sė paku edhe pėr javėn e ardhshme", thotė zyrtarja e shtyllės IV tė UNMIK-ut, Beti Davson. Ajo tha se nė funksion janė Blloku A3 dhe A4 qė prodhojnė nga 100 megavat, si dhe Blloku B2 qė prodhon 170 megavat. "Kjo energji nuk ėshtė e mjaftueshme pėr Kosovėn", tha Davson, "pėr shkak se Kosova mesatarisht nė ditė shpenzon 500 megavat". Zėdhėnėsja e KEK-ut tha se vetėm njė sasi e vogėl e energjisė ėshtė duke u importuar nga vendet fqinje. Nė pranverėn e kėtij viti, ish-kryeadministratori i Kosovės, Shtajner i ka dhėnė KEK-ut 17 milionė euro nga sufiēiti buxhetor i Kosovės pėr tė pėrmirėsuar situatėn energjetike nė vend.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" SBASHK: Punėtorėt e arsimit prej 1 shtatorit ne grevė
" Pėrkeqėsohen treguesit e ekonomisė
" Nis spekulimi me euron, leku bie 2 pike
" Sindikata e shėndetėsisė kėrkon rritje page nė masėn 20%
" Tregtia e lirė me BE: gati lista e produkteve bujqėsore
" Konkurencė rajonale pėr investimet e huaja
" “Kosova Airlines” fluturon me 28 tetor
" SBASHK: ''Greva e arsimtarėve fillon mė 1 shtator''
" Bllokohen nė Prizren 10 000 litra vaj
" Shqipėri-Kosovė: linjė e re energjie

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: