| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Kursimet nė Euro, mė shumė se nė dollarė

TIRANĖ, 16 GUSHT 2003 - Nė Bankėn e Kursimeve depozitat nė euro janė mė tė larta se ato nė dollarė. Valuta evropiane gjatė dy viteve tė fundit ėshtė mė e preferueshme pėr klientėt, pėr arsye se edhe shkėmbimet tregtare janė nė nivele mė tė larta me shtetet e Bashkimit Evropian. Nė depozitat me afat dhe pa afat nė euro nė fund tė qershorit 2003 rezultojnė 85.4 milionė euro, ndėrkohė qė ato nė dollarė janė 57.4 milionė dollarė. Gjatė muajit qershor 2003, depozitat nė dollarė kanė pasur njė rritje mujore prej 2.3 milionė dollarė, duke arritur nė rreth 57.4 milionė dollarė, nga 55.1 milionė dollarė qė ishin nė fund tė muajit maj 2003. Nga kėto lloj depozitash pjesa mė e madhe (44.133 milionė dollarė) janė nė depozitat me afat.

Po sipas burimeve nė bankėn shtetėrore tė nivelit tė dytė, depozitat nė euro gjatė qershorit janė rritur me rreth 42 mijė euro, krahasuar me muajin maj, duke arritur nė 85.451 milionė euro, nga 85.408 milionė, qė ishin mė parė.

Gjithashtu, nė kėtė bankė, gjatė qershorit 2003, rezultojnė tė depozituara edhe 388 mijė franga zviceriane (nga tė cilat 218 mijė janė nė depozitat me afat) dhe 82 mijė stėrlina angleze, tė cilat janė tė gjitha nė depozitat pa afat. Sipas burimeve tė mėsipėrme nė Bankėn e Kursimeve, nė fund tė qershorit 2003 depozitat nė lekė tė saj arritėn nė rreth 144.294 miliardė.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" SBASHK: Punėtorėt e arsimit prej 1 shtatorit ne grevė
" Pėrkeqėsohen treguesit e ekonomisė
" Nis spekulimi me euron, leku bie 2 pike
" Sindikata e shėndetėsisė kėrkon rritje page nė masėn 20%
" Tregtia e lirė me BE: gati lista e produkteve bujqėsore
" Konkurencė rajonale pėr investimet e huaja
" “Kosova Airlines” fluturon me 28 tetor
" SBASHK: ''Greva e arsimtarėve fillon mė 1 shtator''
" Bllokohen nė Prizren 10 000 litra vaj
" Shqipėri-Kosovė: linjė e re energjie

 


Analizat e fundit

" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: