| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

SHBA - BE: Marrėveshje pėr Bujqėsinė

BRUKSEL - Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė arritur njė marrėveshje kornizė, nė bazė tė sė cilės do tė fillojė zvogėlimi i subvencioneve pėr bujqėsinė, njofton Brukseli zyrtar. Sipas zėdhėnėsit tė BE-sė nė Bruksel, z. Eric Marmer, pas kėshillimeve paraprake nė kryeqytetet e BE-sė kjo marrėveshje do t'i paraqitet Organizates Tregtare Botėrore (WTO) nė Gjenevė. Marmer nuk u prononcua fare rreth pėrmbajtjes sė kėtij dokumenti, mirėpo vlerėsoi se nuk ėshtė fjala pėr njė marrėveshje definitive, por vetėm pėr krijimin e bazės pėr diskutim.

Subvencionet pėr bujqėsinė dhe tarifat doganore pėr produktet bujqėsore janė pikat kryesore nė mosėmarrveshjet e shteteve perėndimore, sa i pėrket liberalizimit tė tregtisė botėrore. Vendet nė zhvillim kėrkojnė vazhdimisht mėnjanimin e kėtyre barrierave, tė cilat atyre u vėshtirėsojnė ēasjen nė tregjet perėndimore. Mirėpo, vendet e industrializuara nuk janė ende tė gatshme pėr njė hap tė tillė, edhe pse brenda vet kėtyre shteteve ekzistojnė mendime tė kundėrta pėr kėtė problematikė. ShBA-tė janė tė interesuara tė bėjnė kufizimin e tė gjitha doganave nė 25 pėr qind. Ndėrsa, vendet e Bashkimit Evropian kanė interes qė doganat tė jenė shumė mė tė larta dhe tė arrijnė vlerat
deri nė 36 pėr qind.

Kompromisin qė ėshtė arritur tash, Mamer e ka pėrshkruar si "test kornizė me disa detaje nė vete". Sakaq, WTO-ja ka ftuar ShBA-tė dhe BE-nė pė raundin e ri tė bisedimeve, pasiqė kjo marrėveshje krijon kushtet pėr fillimin e njė procesi konkret tė bisedimeve. Konferenca e ardhshme e WTO-sė pritet tė mbahet kah mesi i shtatorit nė Cancun tė Meksikės.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Kuvendi dyshon qė KEK-u mund t'i kthej "kreditė"
" Minierat shqiptare fillojnė tė dalin nga krizat
" Punėtorėt e "Energo Investit" protestojnė para AKM-sė
" Britania e Madhe pėrkrahė qeverinė shqiptare
" Kosovė: pritet nėnshkrimi i kontratės kolektive
" Kosova dhe Hong Kongu vendet mė optimiste nė botė
" Kompania maqedonase "Mikrosam" nė listėn e zezė tė SHBA-ve
" Deficiti tregtar: shqiptarėt humbasin 15.8 miliardė lekė
" UNMIK-u i jep KEK-ut 13 milionė tė suficitit
" Maqedonia, gjatė vitit 2004 me dogana mė tė ulėta

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: