| Te fundit | Kosove | Rajon | Bote |

Berzat e Evropės lindore mė pak tė zhvilluara

Nė maj tė vitit tė ardhshėm parashikohet tė anėtarėsohen nė Bashkimin Evropian tetė shtete evropianolindore dhe qendrore. Kjo do tė thotė gjithashtu qė Bashkimi Evropian zgjerohet edhe me tetė tregje tė reja kapitali, por tregjet e reja janė mė pak tė zhvilluara sesa tregjet e konsoliduara financiare: Londra, Parisi, Frankfurti, Amsterdami dhe Milanoja. Me to bursat e qeta nė Varshavė, Pragė dhe Budapest nuk mund tė konkurrojnė. Fundin e listės e zėnė Letonia, Lituania dhe Estonia. Atje kultura e bursės nuk ėshtė zhvilluar as nė fazėn fillestare.

Nė vitin 2002 tė gjitha aksionet e vendeve aderuese arrinin njė vlerė tregu prej thuajse 65 miliardė eurosh. Kjo pėrbėn vetėm dy pėr qind tė vlerės pėrkatėse nė hapėsirėn e euros. Duket qartė hendeku midis tregjeve tė kapitalit nė Bashkimin Evropian dhe nė vendet aderuese.

Pikėrisht tek ky fakt tėrheq vėmendjen Banka Qendrore e Gjermanisė, Deutsche Bundesbank nė raportin e saj tė fundit mujor tė korrikut 2003. Pranimi i vendeve aderuese evropianolindore nė Bashkimin Monetar Evropian ėshtė problematik, paralajmėron ajo, pėr sa kohė qė tregjet lindore tė kapitalit dallojnė aq dukshėm nga mesatarja e Bashkimit Evropian.

Bursat funksionuese nė vendet aderuese janė tė rėndėsishme pėr integrimin e suksesshėm tė kėtyre vendeve nė Bashkimin Evropian dhe nė zonėn e euros. Pasi kryesisht nėpėrmjet bursave mund ta depozitojnė investuesit kapitalin brenda njė kohe tė shkurtėr nė vendin e duhur pėrtej kufijve. Midis vendeve tė industrializuara, perėndimore kjo funksionon pa vėshtirėsi, sepse tregjet e tyre tė parasė janė ndėrkohė krejtėsisht tė ndėrthurura.

Por pėr njė investues ėshtė e vėshtirė tė blejė pjesė tė njė shoqėrie aksionare nė Hungari apo nė Slloveni. Ndėr tė tjera njė arsye pėr kėtė ėshtė xhiroja e ulėt nė kėto bursa. Ajo pėrbėn rrezik pėr tė gjithė investuesit, pasi sapo njė fond ble atje shumė aksione tė njė firme njėheri, kjo mund tė ēojė nė rėnie drastike tė kurseve tė atyre emrave, tė cilėt nuk tregtohen shumė.

Pėr kėtė arsye shumė firma nga vendet aderuese tregtohen edhe nė bursat evropianoperėndimore. Njė shembull pėr kėtė ėshtė Telekomi Polak. Ai ėshtė njė nga shoqėritė mė tė mėdha aksionare nė lindje dhe i preferuari i menaxherėve perėndimorė tė fondeve.

Veēanėrisht i lartė ėshtė rreziku i investuesive privatė nė investimet nė firma nga vendet aderuese. Kjo sepse ende ėshtė shumė mė e vėshtirė tė informohesh pėr gjendjen e njė firme ēeke si Komercni Banka sesa pėr fitimet e njė firme si ajo gjermane Deutsche Bank.

Pa dyshim po aq tė mėdha janė edhe mundėsitė pėr rritje tė majme kursi. Njė vėshtrim mbi ecurinė e kurseve tė dy firmave relativisht tė mėdha nga vendet aderuese tregon se ēfarė mundėsishė dhe rreziqesh qėndrojnė pranė njėri-tjetrit. Vlera e aksionit tė njė firme hungareze tė shėrbimit shėndetsor ka humbur njė tė tretėn qė prej muajit qershor 2000. Nė tė njėjtėn periudhė firma ēeke Komercni Banka arrita ta trefishojė kursin e saj.

ECIKS / DWelle
 
 
| Rreth ECIKS | Fillimi | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt | Stafi | Rregullat e përdorimit | Shqip | English |

© 2003 Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
.

 

 


Titujt e lajmeve të fundit


" Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės
" Rexhepi: Menagjimi i dobėt dhe korrupsioni lė Kosovėn pa rrymė
" Sė shpejti rrumbullaksimi i rregullativės ligjore ekonomike
" Vazhdojnė aktivitetet nė kuadėr tė Javės sė Biznesit
" Pėrurohen dy fabrika pėr ujė tė pijshėm
" Pėrfaqėsuesit e AKB-sė u takuan me kryeministrin
" Rexhepi: Prodhuesit vendor do tė kenė pėrkrahjen tonė
" Rriten tė hyrat doganore nė Kosovė
" Rifillon procesi i privatizimit nė Kosovė
" Kosovė: Bojkot mallrave sllovene !?

 


Analizat e fundit

" Ferronikeli nuk ėshtė “dinozaur i socializmit”
" Integrimet rajonale dhe sfidat e NVM-ve
" Ndėrmarrjet kosovare dhe Interneti
" Uji mineral i Evianit dhe samuni i Selanikut
" Pėr njė qasje tė qėlluar tė ndėrmarrjeve ndaj tregut
" Privatizimi: shpresė apo dėshpėrim !

 


Publikimet e deritashme

" Programi i riaktivizimit tė Ferronikelit (nė Anglisht)
" Udhėzues pėr themelimin e ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė (Verzioni i pėrmirsuar)
 

 

Për stafin e ECIKS
Emri/ E-Mail:

Fjalëkalimi: