_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  PROJEKTET E KALUARA DHE TË TASHME TË ECIKS
   
Publikuar online me: 12.10.2005, 12:44
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe ndėrmarrjeve nė Kosovė

Kategoria: Studim
Periudha: Tetor 2005 - Nėntor 2005
Donatori/Klienti: Austrian Development Agency (ADA)

Pėrmes programit “Ekonomia dhe Zhvillimi” Ministria e Punėve tė Jashtme Austriake pėrmes Austrian Development Agency (ADA) ka filluar aktivitetet pėr pėrfshirjen e ekonomisė austriake nė procesin e bashkėpunimit ndėrkombėtar pėr zhvillim. Pėr kėtė qėllim janė krijuar dy instrumente, qė parashohin financimin dhe realizimin e projekteve ekonomike duke u bazuar nė partneritete tė ndėrmarrjeve (Business-to-Business Projekte) dhe nė partneritete zhvillimore (kooperimi privato-publik).

Nė kuadėr tė programit pėr Kosovėn ekziston njė pėrqendrim i veēantė nė ēėshtjen “Ekonomia dhe Punėsimi”, qė kryesisht bazohet nė krijimin e strukturave lokale qė krijojnė vende tė reja pune dhe qė forcojnė e stimulojnė prodhimin vendor. Ky qėllim mund tė arrihet nė njėrėn anė pėrmes pėrkrahjes sė NVM-ve (kredi, trajnime, etj.) e nė anėn tjetėr pėrmes pėrfshirjes sė NVM-ve kosovare nė rrjedhat kombėtare, regjionale e ndėrkombėtare tė prodhimit e tė afarizmit. Instrumentet e ADA kanė qėllim tė realizojnė kėtė tė dytėn.

Pėr ta realizuar me sukses konceptin e partneritetit tė ndėrmarrjeve (Business-to-Business Projekte) nė Kosovė, njohja e strukturave tė ndėrmarrjeve lokale ėshtė e domosdoshme. Pėrmes kėtij projekti tė financuar nga Austrian Development Agency (ADA), Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) ka hulumtuar dhe paraqitur nė detaje strukturėn e ndėrmarrjeve dhe potencialet e sektorėve tė ekonomisė Kosovare.

Tė gjitha | Projekte | Studime

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Diaspora, faktori i tretė i zhvillimit nė vend
> KD aprovon draft dokumentet e projektit "Kosova e Re"
> 450 mijė euro pėr kėshilltarin e autostradės pėr Shkup
> GAP: Investime nė energji, transport e bujqėsi
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org