Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria shet blloqet e Kosovės A


Prishtinė, 11 gusht 2005 - Ministria e Energjetikės dhe Minierave paralajmėroi shitjen e Blloqeve tė termocentraleve tė Kosovės A, nė shtator tė kėtij viti. Kjo parashihet nė kuadėr tė strategjisė sė re tė prezantuar tė enjten nga ministri i Energjetikės dhe Minierave, Et’hem Ēeku, e cila mėton njė menaxhimin mė efektiv tė burimeve ekzistuese dhe zhvillimin e burimeve tė reja energjetike.

Ministri, Et’hem Ēeku, tha se Qeveria ka marrė vendim pėr nxjerrjen nė treg tė blloqeve tė TC Kosova A, nė shtator tė kėtij viti. Ministri Ēeku tha me kėtė rast se ky do tė jetė njė hap shumė pozitiv nė kyējen e investitorėve tė huaj nė fushėn e energjetikės.

Sipas ministrit Ēeku, kjo strategji paraqet dokumentin mė tė rėndėsishėm tė kėsaj ministrie, pėrmes tė cilit edhe rregullatori i energjisė duhet tė lėvizė pėrpara.

Zv/shefi i UNMIK-ut Lary Rossin, e ka vlerėsuar strategjinė dhe punėn e bėrė nga Ministria e energjisė nė hartimin e kėsaj strategjie pėr energjinė.

Kjo, tha Rossin, do t’i ndihmojė zhvillimit ekonomik tė Kosovės duke ditur se energjetika dhe minierat janė pasuritė kryesore tė Kosovės.

“Studim shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn dhe zhvillimin ekonomik tė saj. Energjetika ka qenė njė prej fushave tė para ku janė transferuar kompetencat. Hartimi kėsaj strategjie, pėr njė kohė kaq tė shkurtė, ėshtė punė e madhe dhe themel i sigurt pėr zhvillimin e kėtyre sektorėve”, ka theksuar zt. Rossin.

Strategjia e hartuar pritet tė implementohet gjatė periudhės 10 vjeēare, ndėrsa qė donatorė kryesore nė finalizimin e kėsaj strategjie pritet tė jetė Banka Botėrore dhe Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail