Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN: Shqipėria ka thithur vetėm 22 % tė investimeve


Tiranė, 23 qershor 2005 - Njė raport i publikuar sė fundi nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) nxjerr se Shqipėria ka potencial pėr tė thithur 3,3 miliardė dollarė investime tė huaja direkte, ndėrkohė qė deri nė fund tė vitit 2003 ajo ka thithur vetėm 1 miliard. Nė investimet e huaja direkte raporti nuk ka pėrshirė privatizimet e ndėrmarrjeve strategjike. Raporti ka listuar tė gjitha vendet e Evropės Lindore dhe Juglindore, 14 nė total, dhe Shqipėria lė prapa vetėm Bosnjė Hercegovinėn dhe Moldavinė. Shqipėria ka njė boshllėk prej 68% nė thithjen e kėtyre investimeve. Llogaritjet janė bėrė nė bazė tė disa variablave qė pėrfshijnė treguesit e liberalizimit tė tregtisė, treguesit e reformave nė infrastrukturė nė kursin e kėmbimit, krahut tė lirė tė fuqisė punėtore, nivelin e pėrgjithshėm tė taksave, si dhe nivelin e taksės mbi korporatėn. Moldavia ka njė potencial pėr tė thithur 3,2 miliardė dollarė, ndėrkohė qė ka pėrftuar vetėm 742 milionė, ose 77 pėr qind tė pashfrytėzuar tė kapacitetit. Bosnje dhe Hercegovina ka njė potencial shumė mė tė madh se Shqipėria me rreth 6,8 miliardė dollarė, ndėrkohė qė ka thithur vetėm 1 miliard. Nė krye tė listės si shfrytėzuesi mė i mirė i potencialeve pėr thithjen e investimeve tė huaja direkte renditet Hungaria, e cila nga 384 miliardė dollarė ka tėrhequr 31,5. Ajo ndiqet nga Bullgaria, e cila nga 2,7 miliardė ka thithur 2,06 miliardė. “Boshllėku midis potencialit tė thithjes sė IHD-ve dhe asaj qė nė tė vėrtetė ėshtė tėrhequr ėshtė mė i vogėl nė vendet e Evropės Qendrore dhe ato Baltike, si dhe, nė mėnyrė tė habitshme, nė Rumani dhe Bullgari. Kjo pėrqindje ėshtė mbi 50 pėr Poloninė dhe Serbi Malin e Zi. Ndėrkohė qė vlera aktuale ėshtė sa 1/3 e potencialit tė vlerės sė investimeve nė vende si Shqipėria, Bosnjė Hercegovina dhe Moldavia. Kėto shtete duhet tė bėjnė mė tepėr pėr tė vėnė nė udhė tė mbarė politikat e tyre”, - thuhet nė raport.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail