Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vetėm 3 milionė USD pėr rrugėn Durrės-Kukės


Kreu i Komisionit Hetimor, Zogaj, dhe i KLSh-sė, Ēeku, kanė deklaruar dje gjatė njė takimi se nė ndėrtimin e kėsaj rruge janė investuar vetėm 3 milionė dollarė


Tiranė, 18 maj 2005 - Pas debateve tė ditėve tė fundit janė vėrtetuar dyshimet mbi “humbjen” e parave tė rrugės Durrės-Kukės, para qė janė paguar nga korriku i vitit 2002 deri nė fund tė vitit 2003 nga taksapaguesit. Gjatė njė takimi qė ka pasur dje paradite, kryetari i Komisionit parlamentar Hetimor pėr fondet e kėsaj rruge, Preē Zogaj dhe ai i KLSH-sė Robert Ēeku kanė bėrė tė ditur se vetėm 3 milionė dollarė nga shuma e mbledhur kanė arritur nė destinacionin e tyre. Pas takimit tė djeshėm me kreun e KLSH-sė, Preē Zogaj tha se rreth 80 milionė dollarė nuk dihet se ku janė dhe pėr kėtė duhet tė japė pėrgjigje Ministria e Financave. Deputeti Zogaj i bėri deklaratat e tij pas njė udhėtimi pėrgjatė zonave ku do tė ndėrtohet rruga Durrės – Kukės. Gjatė fundjavės qė lamė pas, lidhur me shumat e mbledhura ministri i Financave Arban Malaj ka deklaruar se shuma e mbledhur deri nė vitin 2003 ėshtė rreth 4.6 miliardė lekė. Deklarata e Zogaj pėr shumėn prej 3 milionė dollarėsh vjen pas inspektimit nė veri tė vendit dhe pas raportit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Taksa
Vetėm 3 milionė dollarė tė mbledhura nga Taksa Majko kanė shkuar nė funksion tė ndėrtimit tė rrugės Durrės –Kukės. Pas raportit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, kryetari i Komisionit parlamentar Hetimor bėri publike shifrėn e abuzimeve qė, sipas tij, ėshtė mė shumė se 80 milionė dollarė. “Kemi marrė zyrtarisht pėrgjigje se janė mbledhur 44-45 milionė dollarė deri nė fund tė vitit 2003, dhe po presim pėrgjigje nga drejtori i Tatim-Taksave sesa ėshtė mbledhur nė 2004 dhe 2005”, tha dje Preē Zogaj. Lidhur me deklaratėn e tij pėr shumėn prej afro 83 milionė dollarėsh, deputeti Zogaj tha se janė bėrė pėrafrime lidhur me shumat qė janė derdhur nga taksapaguesit shqiptarė gjatė viteve pėr tė cilat janė publikuar tė dhėna. “Logjikisht kemi arsye tė mendojmė se ėshtė mbledhur pak a shumė e njėjta shumė, prandaj unė them se deri tani shqiptarėt kanė paguar rreth 80-84 milionė dollarė”, u shpreh kryetari i Komisionit parlamentar Hetimor.

Pėrdorimi
Sipas Preē Zogajt, vetėm 3 milionė dollarė tė mbledhura nga taksa janė pėrdorur pėr ndėrtimin e rrugės, ndėrsa pjesa tjetėr nuk dihet se ku ėshtė. “Nė total deri tani janė alokuar 3 milionė dollarė, domethėnė qė janė njė shumė e papėrfillshme nė krahasim me taksėn e mbledhur”, tha dje Preē Zogaj. Deputeti inspektoi punimet nė zonėn e Mirditės kėtė tė shtunė. Ndėrkohė qė nesėr pritet qė nė Komisionin Hetimor tė dėshmojė ministri Financave Arben Malaj, nga i cili kėrkohet njė pėrgjigje se ku ka pėrfunduar shuma prej rreth 80 milionė dollarėsh.

Mbledhja e taksės
Taksa Majko, ose e quajtur taksa e rrugės Durrės-Kukės, ka nisur tė mblidhet nė korrik tė vitit 2002 dhe pėr vitin nė fjalė u mblodhėn rreth 1.2 miliardė lekė. Ndėrkohė qė e njėjta taksė ėshtė mbledhur gjatė gjithė vitit 2003, duke bėrė qė nė fund tė vitit 2003 shuma tė jetė mbi 3.3 miliardė lekė. Pas kėtij viti emėrtimi i kėsaj takse ndryshoi, por ajo akoma vazhdon tė vilet, tanimė nėn emrin “taksa pėr automjetet”. Gjatė 18 muajve tė parė qė kjo taksė u mblodh, qeveria duke shtuar barrėn fiskale arriti qė tė ulė borxhin e brendshėm dhe tė deklarojė qė ulja e borxhit u bė nė sajė tė punės sė mirė tė qeverisė dhe Ministrisė sė Financave.ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail