Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

SMZ kualifikohen pėr bisedime me Bashkimin Evropian


Bruksel, 13 prill 2005 - Komisioneri pėr zgjerimin e Bashkimit Evropian, Olli Rehn, rekomandoi fillimin e bisedimeve qė do tė ēonin nė njė marrėveshje bashkėpunimi midis bllokut prej 25 vendesh si dhe Sėrbisė e Malit tė Zi.

Zoti Rehn u tha gazetarėve sot nė Strasburg se Sėrbia dhe Mali i Zi tani kualifikohen pėr bisedime qė do tė ēonin nė tė ashtuquajturėn marrėveshje tė asocim stabilizimit. Zoti Rehn pėrmendi konkretisht atė qė e cilėsoi pėrparim tė madh tė Sėrbisė e Malit tė Zi nė bashkėpunimin me gjykatėn e Kombeve tė Bashkuara nė Hagė.

Disa persona tė dyshuar pėr krime lufte nga Serbia dhe Bosnja janė dorėzuar kėtė vit nė Hagė.

Kryeministri i Sėrbisė, Vojisllav Koshtunica, e cilėsoi njoftimin si hapin e parė vendimtar drejt objektivit tė Sėrbisė e Malit tė Zi pėr t’u bėrė pjesė e asaj qė ai e quajti familja evropiane.

Marrėveshja pėr asocim stabilizimin bėn thirrje pėr bashkėpunim nė ēėshtje ekonomike, tregėtare, politike dhe juridike, por nuk pėrfshin anėtarėsimin nė Bashkimin Evropian.

ECIKS / VoA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail