Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Korridori i mbetur nė letra dhe nė premtime

Nė Takimin e ministrave tė jashtėm dhe zyrtarėve tė lartė tė vendeve qė perfshihen nė Korridorin 8, mbajtrur nė Tiranė, u fol hapur se ndėrtimi i kėtij korridori ėshtė njė ēėshtje qė ka mbetur mė shumė nė letra dhe premtime. “Aksi strategjik dhe integrues Durrės-Tiranė-Shkup-Sofje-Varna do t’u shėrbejė jo vetėm lidhjeve tė qėndrueshme ekonomike rajonale, por do tė lehtėsojė shkėmbimin e mallrave, kapitaleve, levizjes sė lirė tė njerėzve, si dhe do tė nxisė shkėmbime afatgjata tė vlerave kulturore, sociale, akademike, fetare dhe politike”- u tha nė takim. Projekti pėr ndėrtimin e Korridorit 8 zė fill nėntė vjet mė parė kur nė Konferencėn e dytė panevropiane tė transportit, nė Kretė tė Greqisė, u miratuan planet e ndėrtimit tė dhjetė korridoreve tė transportit nė territorin e kontinetit tė vjetėr. Vetė korridori 8 lidh detin Adriatik me detin e zi, njė aks qė kalon nė Shqipėri, Maqedoni dhe Bullgari, nė aksin Durrės- Tiranė- Shkup- Sofje- Varna. Qė nga Konferenca e Kretės janė rregjistruar dhe shumė takime e konferenca rajonale, por nė realitet Korridori 8 ecėn mjaft ngadalė nė konkretizimin e projekteve konkrete. Ky ishte dhe njė nga konstatimet e pėrbashkėta tė Takimit tė Tiranės, ku morrėn pjesė ministrat e jashtėm dhe zyrtarė tė lartė tė qeverive tė Shqipėrisė, Maqedonisė, Bullgarisė, Turqisė, Greqisė, si dhe vendit mbikėqyrės tė kėtij projekti, Italisė. Pjesėmarrėsit nė tryezė kėrkuan mė shumė mbėshtetje nga BE-ja dhe institucionet ndėrkombėtare finaciare pėr fonde nė pėrshpejtimin e ndėrtimit tė kėtij korridori jetik dhe strategjik pėr rajonin dhe Evropėn nė tėrėsi. Korridori, u tha nė takim, nuk ėshtė thjesht vetėm ndėrtimi dhe rikonstruktimi i rrugėve, hekurudhave, aeroporteve dhe aktiviteteve tė tjera qė lehtėsojnė transportin. Ai do t’u shėrbejė lidhjeve tė qėndrueshme tė ekonomisė rajonale, lehtėson shkėmbimin e mallrave, kapitaleve, bizneseve dhe lėvizjen e lirė tė njerėzve, nxit shkėmbime tė qėndrueshme dhe afatgjata tė vlerave kulturore, sociale, akademike, fetare dhe politike. Ministri i Transportit i Shqipėrisė, Spartak Poēi, fajėson palėn italiane qė duhej tė ishte treguar mė aktive, nė implemtimin e projektit tė Korridorit 8. “Qė nga firmosja nė shtator tė vitit tė kaluar, nė Bari tė Italisė, tė memorandumit tė mirėkuptimit nga ministrat e transportit tė vendeve qė pėrfshihen nė Korridorin 8, problemet qė lidhen me finacimet dhe prioritet e kėtij korridori pothuajse kanė ngecur”, pohon Poēi. Ndėrsa ministri i Jashtėm italian, Franko Fratini, vendi i tė cilit nisi nė fillim tė muajit udhėheqjen e presidencės sė BE-sė, garantoi vendet qė pėrfshihen nė Korridorin 8 pėr mbėshtjetje tė tė gjitha projekteve pėrbėrėse zhvilluese tė kėtij korridori. “Por do tė jenė vetė vendet e rajonit qė duhet tė japin sinjale tė besimit pėr reformat qė kryejnė, pėr luftėn kundėr trafiqeve dhe korrupsionit. Ekziston njė instrument shumė i rėndėsishėm i BEsė pėr afrimin nė tė dhe tė vendeve tė rajonit tė Ballkanit marrėveshjet e asocim stabilizmit. Ne kemi nevojė pėr njė rajon ballkanik me standarde evropiane. Kjo pikėsėpari arrihet vetėm nėpėrmjet reformave konkrete nė planin e brendshėm, si dhe nga kooperimi mes kėtyre vendeve”, tha shefi i diplomacisė italiane Fratini nė takimin e Tiranės. Pėr ministrin e Jashtėm, Ilir Meta, “pėrfundimi i korridorit 8 ndikon drejtpėrdrejt nė stabilitetin politik nė rajonin tonė, do ta ndihmojė kėtė rajon pėr t’u integruar mė mirė nė vetvete dhe njėkohėsisht drejt Bashkimit Evropian”. Gjatė takimit tė Tiranės u vu nė dukje se - tė vetėm dhe tė palidhur me njėri-tjetrin vendet e rajonit do tė shfaqen tė vogla dhe tė parėndėsishme. Tė ndėrvarur dhe ndėrlidhur me njėri-tjetrin, si njė bashkėsi solide rajonale, ne bėhemi treg i konsiderueshėm dhjetra milionėsh dhe njė rajon strategjik pėr shkėmbimet rajonale, evropiane dhe globale. Njė nga mekanizmat nė funksion tė kėsaj ideje ėshtė ndėrtimi i Korridorit 8, si njė korridor i zhvillimit dhe integrimit.

Koha Ditore (Arben Muka)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail