Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Malaj: Rimbursimi i TVSH-sė, brenda 30 ditėsh


Nėse shuma nuk rimbursohet brenda kėtij afati, atėherė administrata tatimore detyrohet tė paguajė interesat. Bizneset e pėlqyera nga tatimorėt do tė rimburoshen menjėherė, ndėrsa tė tjerėt do tė kalojnė njė periudhė shqyrtimi

Tiranė, 24 shkurt 2005 - Tashmė TVSH-ja do u kthehet bizneseve brenda njė afati kohor qė nuk i kalon tė 30 ditėt. Ministri i Financave, Arben Malaj, deklaroi dje se rimbursimi i TVSH-sė do tė lehtėsohet ndjeshėm, falė kėsaj nisme, nėpėrmjet tė cilės pėr ēdo rast kthimi pagese tė bėrė mė tepėr, afati brenda tė cilit fillon dhe mbaron procedura. do tė jetė vetėm 1 muaj. Malaj sqaroi se ėshtė pėrcaktuar ligjėrisht mėnyra e procedimit pėr kthimin e tatimeve tė paguara tepėr dhe rimbursimin e TVSH-sė. Kėshtu, administrata tatimore ėshtė e detyruar tė vendosė pėr kthimin ose jo tė shumės sė pretenduar si tė paguar mė tepėr, brenda 60 ditėsh nga data qė tatimpaguesi ka paraqitur kėrkesėn pėr kėtė qėllim. Njėkohėsisht, ligji ka pėrcaktuar qartė edhe format e kthimit tė kėtyre pagesave tė bėra mė tepėr. Rimbursimi bėhet duke e kaluar shumėn pėr llogari tė pagimit tė detyrimeve tė tjera tatimore tė papaguara tė tatimpaguesit, duke e kaluar shumėn e paguar mė tepėr me pėlqimin e tatimpaguesit pėr llogari tė pagimit tė detyrimeve tatimore tė mėvonshme tė tatimpaguesit dhe duke e kaluar shumėn e paguar mė tepėr nė llogarinė e tatimpaguesit. “Nėse shuma e paguar mė tepėr ose shuma e rimbursueshme nuk kthehet nė njė nga format e pėrcaktuara mė lart, brenda afatit qė cituam, dhe nėse nuk ėshtė refuzuar, atėherė administrata tatimore detyrohet tė paguajė interesa,” deklaroi Malaj. Pėrcaktimi i kritereve pėr rimbursimin e TVSH-sė sė eksportuesve do tė bėhet duke u bazuar nė analizėn e riskut. Kėshtu, eksportuesit me risk zero apo minimal do tė rimbursohen praktikisht menjėherė, brenda 15 ditėve, dhe pa kontroll paraprak. Ata me risk mesatar do tė rimbursohen brenda 25 ditėve, dhe gjithashtu pa kontroll paraprak. Ndėrsa nė kategorinė e tretė do tė pėrfshihen tė gjithė eksportuesit e tjerė, tė cilėt do tė rimbursohen brenda 30 ditėve, por duke iu nėnshtruar paraprakisht kontrollit nga administrata tatimore. Gjithashtu u njoftua se borxhi prej 800 milionė lekėsh, qė shteti i ka biznesit, do tė likuidohet brenda kėtij viti. “Nevojitet nėnshkrimi i njė marrėveshjeje dypalėshe qė realizon pagesat e prapambetura pėr 800 milionė lekė, proces i cili nuk duhet tė vonohet, dhe duhet tė mbikėqyret nė zbatimin korrekt tė tij,” u shpreh Malaj.
Pėrfaqėsues tė komunitetit tė biznesit, tė ftuar nė takimin me ministrin (ku i pranishėm ishte edhe pėrfaqėsuesi i pėrhershėm i FMN-sė) nuk e fshehėn kėnaqėsinė qė problemi shumė i diskutuar i rimbursimit tė TVSH-sė dukej se po gjente zgjidhje. “Mė nė fund ka diēka konkrete nga Ministria e Financave,” tha kryetari i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė, Luan Bregasi, duke shtuar se ky veprim ėshtė njė pėrgjigje ndaj kėrkesave tė komunitetit tė biznesit. “Do tė donim qė Drejtoria e Tatimeve ta administronte siē duhet kėtė vullnet,” deklaroi ai. Alban Zusi, pėrfaqėsues i Shoqatės sė Eksportuesve, u shpreh se kjo nismė e Ministrisė sė Financave do tė sillte shumė avantazhe pėr eksportuesit shqiptarė. “Kėto biznese, qė kryesisht funksionojnė si fasoniste, kanė arritur nė njė fazė tė tillė konkurrimi qė sjell nevojėn pėr jo thjesht pėrpunim pėr tė tretėt, por edhe pėr pėrdorim tė lėndės sė parė vendėse,” tha Zusi, duke shtuar se nė kėtė pikė eksportuesit pėrballeshin me problemin e rimbursimit tė TVSH-sė. “Por ndryshimi i bėrė nė kėtė drejtim sjell avantazhe, jo thjesht nė eksportimin e lėndės sė parė, por lehtėson edhe eksportimin e produkteve tė pėrpunuara,” u shpreh Zusi, nė emėr tė eksportuesve. Sipas tij, kjo nismė, lidhur me rimbursimin e TVSH-sė, do tė ndihmonte edhe nė formalizimin e ekonomisė.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail