Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: rriten importet - ulet vetėm ai i birrės

Tiranė, 10 KORRIK 2003 - Pėr gjashtė-mujorin e parė tė kėtij viti treguesit sasiorė tė zhdoganimeve tė mallrave tė akcizės kanė pėsuar rritje. Sipas tė dhėnave nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar janė zhdoganuar 293 tonė kafe mė tepėr. Ndėrkohė, dhe konsumi i duhanit gjatė po sė njėjtės periudhė ėshtė rritur ndjeshėm dhe kjo vihet re nė rritjen e importit tė kėtij malli. Sipas tė dhėnave zyrtare, gjatė periudhės janar- qershor janė zhdoganuar rreth 2383 tonė cigare. Ndėrsa gjatė sė njėjtės periudhė tė vitit tė kaluar janė zhdoganuar 1158 tonė cigare. Nė kėtė 6 mujor rritje tė ndjeshme kanė pėsuar dhe importet e karburanteve. Sipas tė dhėnave zyrtare, gjatė kėsaj periudhe janė zhdoganuar 38 540 tonė karburant mė tepėr se e njėjta periudhė e vitit 2002. E kundėrta ka ndodhur me zhdoganimet e birrės, treguesit e se cilės kanė pėsuar njė ulje tė ndjeshme dhe pse konsumi i kėtij malli ėshtė rritur. Sipas specialistėve, rėnia e zhdoganimit tė birrės nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, ka ndodhur pėr shkak tė rritjes sė prodhimit dhe tė konsumit tė prodhimit vendės.

ZHDOGANIMET

- KAFE
Janė zhdoganuar 2325 tonė nga 2032 tonė kafe qė janė zhdoganuar gjatė sė njėjtės periudhė tė vitit 2002.

- CIGARE
Janė zhdoganuar 2383 tonė nga 1158 tonė cigare qė janė zhdoganuar gjatė sė njėjtės periudhė tė 2002.

- KARBURANT
Janė zhdoganuar 153 379 tonė nga 114 839 tonė qė janė zhdoganuar gjatė sė njėjtės periudhė tė 2002

ECIKS / GAZETA SHQIPTARE
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail