Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ligji antiduhan “tremb” industrinė


Tiranė, 17 shkurt 2005 - Projektligji qė pėrcakton ndalimin e pirjes sė duhanit nė vende publike, cėnon interesat e industrisė multimiliardere tė cigareve. Njė ligj i cili do tė kishte ndikime nė uljen e konsumit tė duhanit si dhe numrit tė duhanpirėsve, do tė thoshte mė pak fitime pėr gjigantėt e kėsaj tregtie nė vend. Ulja e konsumit tė duhanit nuk i vlen as qeverisė, pasi tė ardhurat nga kjo industri pėr buxhetin e shtetit janė nga mė tė lartat, pavarėsisht kontrabandės qė zė njė rol tė rėndėsishėm historik nė kėtė industri lobingjesh. Projektligji synon tė menaxhojė tė gjithė tregtinė e duhanit, por kryesisht shitjet me pakicė, duke kufizuar shitėsit, aftėsitė pėr tė bėrė marketing nė mėnyrė tė pakufizuar, si dhe kufizimin e sipėrfaqes ku do tė lejohet tė pihet duhani, jo vetėm nė ndėrtesa publike, por edhe nė ato private. Projektligji kėrkon qė nė tė gjitha baret dhe restorantet ekzistuese tė merren masa brenda gjashtė muajve nga miratimi i ligjit nė mėnyrė qė sipėrfaqja ku pihet duhan tė mos e kalojė 35% tė sipėrfaqes sė lokalit. Kjo pikė nė tė ardhmen do tė jetė dhe njė nga kėrkesat kryesore para licensimit tė njė bari apo restoranti, ku do tė kėrkohet tė ketė ambiente tė veēanta dhe tė ndara pėr ata qė pijnė duhan. Ligji i ri parashikon masa tė rrepta pėr parandalimin e duhanit dhe mospirjen e tij nė tė gjitha ambientet publike, pėrfshi kėtu transportin publik, mjediset e mėsimdhėnies, mjediset sportive, shėndetėsisė dhe tė gjithė administratės publike. Nga ana e specialistėve bėhet e ditur se nėse projektligji miratohet dhe njėkohėsisht ai gjen zbatim, atėherė ndikimi nė numrin e duhanpirėsve si dhe nė sasinė e duhanit tė konsumuar do tė jetė i ndjeshėm.

Ligji dėnon shitjen e cigareve minorenėve
Ligji do tė ndalojė shitjen, dhėnien apo furnizimin me produkte duhani tė personave nėn moshėn 18 vjeē. Tė gjitha pikat e shitjes sė duhanit janė tė detyruara tė afishojnė tabela tė dukshme dhe tė lexueshme ku tė shkruhet “Ndalohet shitja e produkteve tė duhanit personave nėn 18 vjeē”. Gjithashtu ligji ndalon shitjen e produkteve tė duhanit nė tė gjitha institucionet shėndetėsore publike dhe jo publike, institucione arsimore publike jopublike si dhe nė institucionet sportive. Nuk do tė lejohen nė Shqipėri makinat shitėse automatike si dhe shpėrndarja e produkteve tė duhanit nėpėrmjet shėrbimit postar.

“Stop” reklamave nė media
Njė nga synimet kryesore tė kėtij ligji do tė jetė edhe ndalimi i reklamave tė produkteve tė duhanit nė median elektronike dhe atė tė shkruar, nė institucione shtetėrore si dhe nė ato publike dhe jopublike, nė mjetet e transportit pėrjashto kėtu ato qė merren me shpėrndarjen e produkteve tė duhanit. Ndalohet gjithashtu tregtimi i mallrave qė nuk janė produkte duhani, por reklamojnė marka tė duhanit nė to.

Miliardat e harxhuara pėr tė bėrė tym
Rreth 270 milionė dollarė amerikanė harxhojnė shqiptarėt pėr konsum duhani nė vit. Megjithėse vendi ynė ka mundėsi pėr tė pasur njė industri tė mirėfilltė cigaresh, e cila do tė mund tė pėrballonte kėrkesat e brendshme pėr konsum. Por kjo mundėsi ėshtė shkatėrruar si pasojė e politikave diskriminuese qė qeveria ka ndėrmarrė ndaj biznesit vendas tė kėtij produkti. Dy tė tretat e sasisė sė cigareve nė Shqipėri janė kontrabandė. Shqipėria ėshtė njė nga vendet qė shoqėron numrin mė tė madh tė duhanpirėsve nė raport me numrin e popullsisė nė Europė. Rreth 60 pėr qind e popullsisė janė konsumatorė tė rregullt tė duhanit.

Aktualisht nė vend konsumohen rreth 10 mijė ton cigare nga tė cilat vetėm 2 mijė e 500 deri nė 3 mijė ton nė vit hyjnė nė tregun shqiptar nė mėnyrė tė rregullt.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail