Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ShBA-tė nuk nėnshkruajnė marrėveshjen e Kyotos


Washington, 16 shkurt 2005 - Shtėpia e Bardhė thotė se ka arėsye tė forta pėr tė mos e nėnshkruar Protokollin e Kyotos mbi ngrohjen globale, i cili hyri nė fuqi para njė ore.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Scott McClellan, tha tė martėn se Shtetet e Bashkuara janė nė krye tė shkencės sė ndryshimeve klimatike. Ai theksoi se administrata e Presidentit Bush po shqyrton rrugėt pėr pakėsimin e ēlirimit tė gazrave tė dėmshėm, pėrfshirė rritjen e standarteve pėr motorė ekonomikė tė makinave dhe pėr hedhjen nė treg brenda 15 vjetėsh tė automjeteve me hidrogjen.

Mė parė, Japonia tha se do t’u kėrkojė Shteteve tė Bashkuara tė bashkohen me 140 vendet qė e kanė ratifikuar marrėveshjen. Shtetet e Bshkuara u tėrhoqėn nga pakti nė vitin 2001 duke pėrmendur dėmet e mundshme ndaj ekonomisė amerikane.

Protokolli i Kyotos ėshtė njė pėrpjekje globale pėr tė pakėsuar prodhimin e gazrave, pėr tė cilat shumė shkencėtarė thonė se kontribuojnė nė rritjen e temperaturave globale.

ECIKS / VoA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail