Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Presidenti i AMBO-s sė shpejti nė Vlorė


Tiranė, 14 shkurt 2004 - Presidenti i AMBO-s Ted Ferguson, sė bashku me ekspertė nga Bullgaria dhe Maqedonia do tė vizitojnė sė shpejti qytetin e Vlorės, ku do tė diskutojnė tė gjitha detajet e projektit AMBO. Kėtė gjė e ka bėrė tė ditur ministri i Industrisė dhe Energjetikės, Viktor Doda. “Grupi i ekspertėve sė bashku me pėrfaqėsuesin e AMBO-s Ferguson, pas datės 22 shkurt do tė vijnė nė Vlorė dhe tė diskutojnė tė gjitha detajet pėr tė dalė me njė plan tė pėrbashkėt veprimi dhe pėr t'i dhėnė shtytje fillimit tė kėtij projekti tė rėndėsishėm”,- ėshtė shprehur Doda. Gjithashtu Doda ka bėrė tė ditur se nė takim do tė jenė tė pranishėm edhe ekspertė shqiptarė. Me sa duket, drejtuesit e AMBO-s dhe tė gjitha palėt qė kanė interesa nė kėtė projekt po mundohen qė tė pėrshpejtojnė sa mė shumė fillimin e tij me qėllim qė t'u japin fund thashethemeve qė qarkullojnė kohėt e fundit pėr njė dėshtim tė mundshėm tė kėtij naftėsjellėsi.

Debatet
Drejtuesit e AMBO-s si dhe zyrtarėt shqiptar duket se janė shqetėsuar shumė kohėt e fundit pasi nė ambiente tė caktuara ėshtė diskutuar rreth mundėsisė pėr dėshtimin e projektit 1,3 miliard dollarėsh. Vlen tė theksohet se kohėt e fundit janė hedhur shumė hije dyshimi pėr kėtė projekt shumė tė rėndėsishėm pėr Shqipėrinė dhe rajonin e Ballkanit. Greqia, e cila nuk ka qenė asnjėherė dakord pėr ndėrtimin e naftėsjellėsit tė AMBO-s, shpreson nė njė dėshtim tė tij me qėllim qė tė favorizohet alternativa e saj, projekti Burgas-Aleksandropulos. Vetėm para pak kohėsh nė njė deklaratė ministri i Jashtėm grek Petros Moliviatis ishte shprehur se nė rastin e AMBO-s nuk ka asgjė konkrete tė ndėrtuar. “Nė rastin e AMBO-s ėshtė nėnshkruar vetėm njė memorandum mirėkuptimi, por ndėrmjet nėnshkrimit tė njė memorandumi dhe ndėrtimit tė projektit ka njė distancė tė madhe”,- ėshtė shprehur nė kėtė deklaratė Moliviatis. Duke patur parasysh edhe faktin se disa herė drejtues tė lartė tė shtetit bullgar nė deklaratat e tyre kanė lėnė tė nėnkuptohet se do tė preferonin mė shumė alternativėn greke, ėshtė e nevojshme qė tė pėrshpejtohet fillimi i ndėrtimit tė AMBO-s.

Gazsjellėsi
Pasi janė nėnshkruar tashmė memorandumet pėr Linjėn e Interkoneksionit Sofje-Shkup-Tiranė-Itali dhe AMBO-n pritet qė tė diskutohet edhe nėnshkrimi i njė tjetėr projekti tė rėndėsishėm midis pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė, Bullgarisė dhe Maqedonisė. Kėshtu, sipas Dodės, nė takimin e datės 22 shkurt do tė bisedohet edhe pėr gazėsjellėsin nga Kaspiku qė do tė kalojė nė Bullgari-Maqedoni-Shqipėri-Itali, projekt i kompanisė zviceriane EGL. Ndėrkohė qė Maqedonia e ka dhėnė pėlqimin e saj pėr ndėrtimin e kėtij gazėsjellėsi, pritet vetėm miratimi i palės bullgare. Burime nga Ministria e Industrisė dhe Energjetikės (MIE) bėjnė tė ditur se nė datėn 4 mars pritet qė tė ketė njė tjetėr takim midis pėrfaqėsuesve tė tre vendeve ku mendohet se do tė konkretizohet edhe nėnshkrimi i memorandumit tė kėtij gazėsjellėsi shumė tė rėndėsishėm.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail