Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nga 2007 aplikohet sistemi i sigurimit shėndetėsor


Prishtinė, 8 shkurt 2005 - Pėr mbėshtetjen e fondeve pėr sigurimet shėndetėsore, Qeveria do tė sigurojė 58 pėr qind tė mjeteve tė nevojshme, ndėrsa 42 pėr qind do tė participojnė tė gjithė punėtorėt nė bazė tė kontributeve tjera, u tha sot nė dėgjimin publik tė cilin Komisioni pėr Shėndetėsi i Parlamentit, e organizoi lidhur me Projektligjin pėr sigurime shėndetėsore, i miratuar nė parim nė seancėn e fundit tė Kuvendit tė Kosovės.

Pėrgatitjet pėr fillimin e implementimit tė fondit pėr sigurime shėndetėsore do tė fillojnė kėtė vit, tha ministri i Shėndetėsisė Sadik Idrizi, i cili sqaroi se njė Ligji tillė ėshtė i rėndėsishėm pėr kompletimin e tėrė legjislaturės nga fusha e mjekėsisė nė Kosovė:

“Ky Ligj ėshtė i rėndėsishėm pėr qytetarėt e Kosovės, sepse do tė rregullojė shumė gjėra sa i pėrket sigurimeve shėndetėsore tė cilat nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė, nuk kanė funksionuar si duhet”.

Ky ligj ėshtė pėrpiluar nė bazė tė Kėshillit tė Evropės, tė Rregullores 1408/71, Rregullore kjo e cila ka mundėsuar qė nė BE tė futet kartela e sigurimeve shėndetėsore, kartela unike shėndetėsore e cila ka filluar prej 1 qershorit 2004, ėshtė shprehur Kadri Hyseni kėshilltar i ministrit tė shėndetėsisė, i cili njoftoi se pėrgatitjet teknike pėr fillimin e implementimit tė fondit tė sigurimeve shėndetėsore do tė fillojnė kėtė vit. Qeveria, pėr kėtė fond do tė sigurojė 58 pėrqind mjetet e nevojshme, ndėrsa 42 pėprqind do tė participojnė tė gjithė punėtorėt nė bazė tė kontributeve tjera, tha ai:

“Nė tri vitet e para do tė ketė implikime buxhetore prej 1 milion e gjysmė euro kėto implikime pėr vitin 2005 parashihen tė jenė 360 mijė euro, implikime kėto tė cilat i dedikohen pėrgatitjes sė fondit tė sigurimeve shėndetėsore i cili nė radhė tė parė do tė shfrytėzohet pėr sigurimin e infrastrukturės si dhe kuadrit tė ri, si nė Prishtinė e po ashtu edhe nė qendrat tjerat tė Kosovės”.

Nė kėtė fond do tė kenė qasje edhe sektori privat edhe ai publik, ēka nėnkupton se tė gjitha shėrbimet shėndetėsore tė cilat pacientėt do ti kenė nė sektorin privat do tė paguhen nga fondi i sigurimeve shėndetėsore. Pėrpiluesit e kėtij ligji shpresojnė se aplikimi i ligjit do tė fillojė nga viti 2007. Pas diskutimit tė sotėm tė tij , si ēėshtje e diskutueshme, ka mbetur ajo e lehonave, tė cilat siĒ tha, bėjnė pjesė nė kategori sociale por nuk mund tė thuhet se janė kategori shėndetėsore, andaj nuk janė pėrfshirė nė tė drejtėn e sigurimeve shėndetėsore gjatė lehonisė.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail