Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Italianėt: 500 milionė euro pėr hidrocentral ne Shqiperi


Tiranė, 6 janar 2005 - Nje konsorcium italian propozoi ndertimin e nje hidrocentrali te ri ne zonen lindore te Shqiperise me nje vlere prej 500 milione eurosh, njoftoi sot agjencia rajonale e lajmeve, Seenews, duke cituar burimet nga Ministria e Industrise dhe Energjitikes ne Tirane.

"Konsorciumi i drejtuar nga kompania italiane Tassara SpA ka prezantuar tashme nje projekt per ndertimin e hidrocentralit ne lumin Drin i Zi, ne fshatin Skavice te Dibres" bene te ditur burimet. Investimi pritet te arrije ne 500 milione euro, edhe pse vleresimi i autoriteteve shqiptare per kete projekt ende nuk ka perfunduar.

Shqiperia pritet ta miratoje projektin deri ne fund te muajit shkurt. Sipas autoriteteve shqiptare, nese projekti miratohet, kompanise italiane do t'i jepet koncesioni per ndertimin e hidrocentralit, qe mund te perfundoje brenda 7 vjetesh.

Projekti per hidrocentralin e Skavices eshte propozuar fillimisht ne mesin e viteve te 80-ta, por nuk eshte realizuar asnjehere per shkak te mungeses se fondeve.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail