Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BSH: studim per vleresim te pavarur te ekonomise

Banka e Shqiperise eshte duke studiuar nje mundesi per arritjen ne nje vleresim te pavarur te treguesve kryesore makroekonomike te tille, si Prodhimi i Brendshem Bruto, inflacioni etj. Studimi sipas burimeve ne Banken e Shqiperise do te behet brenda ketij gjashtemujori, ndersa rezultatet e para pritet te publikohen ne fillim te vitit te ardhshem. Ne kete studim Banka e Shqiperise synon te arrije ne disa vleresime me realiste me qellim rritjen e efektivitetit te politikave monetare. Aktualisht Banka e Shqiperise i ushtron politikat e saj te bazuara nga vleresimet e institucioneve te tjera, kryesisht Institutit te Statistikes (INSTAT). Disa here Banka e Shqiperise ka kritikuar INSTAT per joefektshmeri te nxjerrjes se rezultateve shifrore mbi zhvillimin e ekonomise, te cilat jane bere shkak per ndermarrjen e politikave jo te qarta. Ne fakt per disa tregues makroekonime ende nuk ka metoda per matje te sakte, por shifra sidomos per PBB, percaktohet pas vleresimeve qe jep nje grup ekspertesh dhe monitorimit qe i behet nga Fondi Monetar Nderkombetar. Per te permiresuar kete situate Banka e Shqiperise eshte duke ndermarre nje studim te sajin qe do ta coje ate drejt nje vleresimi te pavaruar mbi zhvillimet ekonomike ne vend.

ECIKS / KORRIERI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail