Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Steve Forbes nė Shqipėri

Steve Forbes, njė nga figurat e njohura tė politikės dhe ekonomisė amerikane mendon se ekonomia shqiptare ka shanset e duhura per te patur nje tė ardhme tė zhvilluar. Zoti Forbes, i cili mbėrriti sot nė Shqipėri deklaroi se stabiliteti ekonomik, taksat e ulėta dhe transparenca janė kushtet pėr njė zhvillim tė shpejtė dhe pėr tė afruar investimet e huaja..Steve Forbes, kandidat republikan pėr president i shteteve tė Bashkuara, ėshtė njėkohėsisht njė nga figurat e njohura jo vetėm nė politikė por edhe nė ekonominė amerikane. Ai ėshtė drejtor i pėrgjithshėm i korporatės me tė njetin emėr, me njė shumėllojshmėri biznesesh, autor i disa librave rreth zhvillimeve tė ekonomisė botėrore dhe botues i disa revistave. Zoti Forbes mbėrriti sot pėr njė vizitė nė Shqipėri, pėr tė parė nga afėr mundėsitė e investimeve.

Sipas tij, megjithė ulje ngritjet qė ka njohur Shqipėria pas viteve 90 e ardhmja ekonomike e saj ėshtė premtuese: “Ritmet e rritjes ekonomike kanė qenė mjaft tė larta,sigurisht mė tė larta se ato tė Europės sė vjetėr, dhe nėse jo vazhdoni nė rrugėn e stabilitetit monetar, taksave tė ulta dhe ndiqni shembullin e Irlandės qė ofron lehtėsira fiskale, si dhe vazhdoni tė forconi shtetin ligjor, ecni pėrpara me privatizimet, unė mendoj se Shqipėria do tė ketė njė konomi shumė tė zhvilluar”.

Zoti Forbes u shpreh pėr nevojėn e njė mjedisi tė favorshm pėr tė thithur investimet e huaja, njė mjedis qė sic shpjegoi ai tė lejon tė mos shikosh prapa krahėve se mos tė vendosin shkopinj nėn rrota: “Ne kėrkojmė stabilitet kur vjen puna te rregullat e lojės, nje rregjim tė favorshm taksash, ashtu sic bėnė irlandezėt dhe tėrhoqėn shumė investime. Pastaj, mbi kėtė bazė mund tė ndėrtohen shumė, madje ajo ndėrtohet vetė. Pra edhe njė herė, transparencė, regjim i mirė taksash, shtet ligjor, dhe pastaj ju mund tė ecni pėrpara shumė shpejtė”.

Sipas zotit Forbes, qėndrimi i mbajtur nga Shqipėria rreth luftės nė Irak ka pėrmirėsuar ndjeshėm imazhin e saj. Nė tė vėrtetė edhe vizita e tij e cila do tė pasohet nga ajo e zotit Martin Pompadur, drejtues i njėrės prej kompanive mė tė fuqimshme tė mediave, Neės Corporation, shihet pikėrisht si rezultat i kėtij imazhi. Ndėrekohė qė dy kompani tė njohura si General Electric dhe Lockhed Martin janė tashmė tė pranishme me aktivitetet e tyre nė Shqipėri.

ECIKS / VOA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail