Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Greenspan: Dollari mund tė zhvlerėsohet pėrsėri


Washington, 20 nėntor 2004 - Kreu i Rezervės Federale tė Shteteve tė Bashkuara, Alan Greenspan, thotė se deficiti tregtar amerikan me pjesėn tjetėr tė botės nuk mund tė mbahet pėr kohė tė papėrcaktuar.

Zoti Greenspan nuk mund tė thoshte se kur do tė ndodhte njė rregullim nė ekonominė amerikane, por korrespondenti ekonomik i BBC-sė thotė se lihet tė kuptohet se ai mund tė shkaktojė probleme.

Zoti Greenspan sugjeroi se investuesit e huaj nė fund mund tė bėhen mė pak tė gatshėm pėr tė financuar deficitin e tanishėm tė llogarive, apo tė kėrkojnė pėrqindje mė tė larta interesi amerikane, duke bėrė mė pak tė mundur ruajtjen e deficitit.

Duke folur njė ditė pasi dollari ra nė nivelin e tij mė tė ulėt kundrejt euros, ai sugjeroi se njė zhvlerėsim tjetėr i dollarit mund tė jetė i domosdoshėm pėr tė ulur deficitin e tanishėm tė llogarive tė qeverisė amerikane.

Kina ka thėnė se Shtetet e Bashkuara duhet ta ndalojnė rėnien e dollarit me qėllim qė tė vendoset ekuilibri nė tregjet botėrore tė parave.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail