Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hekurudha, pavarėsi ekonomike nga shteti


Tiranė, 10 nėntor 2004 - Hekurudhat shqiptare do tė marrin formėn e njė ndėrmarrje publike me pavarėsi tė plotė ekonomike dhe do tė funksionojnė nė bazė tė dispozitave pėr shoqėritė anonime. Ndryshimin pėr statusin e hekurudhave shqiptare e ka miratuar dje nė punimet e tij komisioni parlamentar i Ekonomisė. Pėrveē kėsaj, nė projektligjin e ri qė ėshtė paraqitur dje nė Kuvend pėr veprimtarinė e ndėrmarrjes sė hekurudhave ka pasur dhe ndryshime tė tjera. Hekurudha shqiptare nė bazė tė kėtij ligji merr pėrsipėr administrimin e gjithė infrastrukturės hekurudhore dhe shteti e ngarkon hekurudhėn nė detyrėn e realizimit tė investimeve pėr rinovimin dhe modernizimin e infrastrukturės hekurudhore. Me anė tė njė organizimi tė ri kėrkohet qė tė realizohen baza tė reja nė marrėdhėniet e ekonomisė sė tregut nė shėrbimin e transportit hekurudhor. Sipas kodit hekurudhor qė u miratua dje nė parim nė komisionin parlamentar tė Ligjeve, trualli, traseja dhe elemente pėrbėrės tė vijės hekurudhore si dhe elemente tė tjerė tė cilėt ndihmojnė nė transportin hekurudhor janė nė pronėsi tė shtetit. Duke vlerėsuar peshėn dhe perspektivėn e veprimtarisė private, kodi i ri hekurudhor parashikon qė nė transportin e mallrave dhe tė udhėtarėve tė futen edhe transportues tė tjerė privatė. Por, pėrveē rregullimeve tė pėrgjithshme juridike ėshtė patur kujdes qė tė mos krijohen pengesa pėr veprimtarinė e lirė private dhe pėr specifikėn e veprimtarisė hekurudhore. Nė kodin e ri hekurudhor parashikohet njė kontroll i rreptė teknik pėr mjetet qė qarkullojnė mbi shina si dhe pėrsa i pėrket infrastrukturės hekurudhore. Nė kėtė mėnyrė ky rregullim i ligjit pėr kėtė lloj transporti sjell mė shumė siguri nė transportin hekurudhor duke shmangur edhe rreziqet e ndryshme.
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail