Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: liēenca e tretė nė telefoninė celulare

Qeveria shqiptare vendosi tė liēensojė kėto ditė njė kompani tė tretė pėr telefoninė e lėvizshme me qėllim qė tė pėrmirėsohet cilėsia e shėrbimeve dhe tė ulen cmimet. Kompania, ende shtetėrore, e telefonisė fikse, ALBTELEKOM, po bėn aktualisht njė seri pėrgatitjesh pėr tė ngritur shėrbimin e vet tė telefonisė celulare krahas dy kompanive tė huaja Vodafone dhe AMC.

Kompania ėshtė nė prag tė privatiziit dhe mendohet se ky shėrbim i ri do t’ia shtojė vlerėn. Drejtori i ALBTELEKOM-it, Apostol Noti, thotė qė futja e njė operatori tė tretė nė tregun e celularėve do tė jetė mjaft e dobishme pėr qytetarėt.

“Shpresoj qė, pėrmes liēensės, zbatimit tė saj dhe ngritjes sė njė rrjeti celular, ALBTELEKOM tė bėhet tėrheqės nė treg, tė bėhet si nė vendet e tjera dhe tė synojė drejt njė shėrbimi celular konkurrues me kompanitė e tjera, pėr tė ulur tarifat e telefonisė celulare nė kėtė vend”.

ALBTELEKOM ofron tashmė edhe shėrbim interneti pėr tė gjithė klientėt e vet. Specialistėt e kompanisė sė vetme dhe mė tė fuqishme nė vend shpjegojnė se pėr shėrbimin celular atė do ta ndihmojnė mjaft edhe strukturat e gatshme teknike qė ka tė ngritura nė tė gjithė vendin prej shumė vitesh. Zoti Noti thotė se nė tė njėtėn kohė ALBTELEKOM do tė rishikojė tė gjitha tarifat e shėrbimeve duke i afruar ato sa mė shumė me koston reale.

“Do tė bėjmė njė politikė tarifore qė shkon drejt kostos. Nė disa raste ato mund tė ulen ose mund tė rriten. Duke ofruar tarifa tė reja fleksibėl, do tė synohet drejt balancimit tė tarifave pėr familjarė dhe biznese, duke mos e diskriminuar mė kėtė tė fundit, si deri sot”.

Tregu i telefonisė celulare po merr njė zhvillim tė madh vitet e fundit nė Shqipėri. Vodafone dhe AMC kanė arritur brenda 3 viteve tė sigurojnė afro 700 mijė klientė, ndėrsa ALBTELEKOM vetėm nė telefoninė fikse ka 250 mijė tė tillė. Specialistėt e ekonomisė vėrejnė se konkurrenca midis kėtyre kompanive celulare, pėrvec cilėsisė sė shėrbimit, nuk solli ulje ēmimesh dhe shumė klientė ankohen pėr tarifat e larta tė tyre.

ALBTELEKOM ėshtė njė nga ndėrmarrjet mė tė rėndėsishme strategjike qė pret tė privatizohet. Privatizimet vitet e fundit nė Shqipėri nuk kanė ecur me ritmet e pritura pėr shkak tė faktorėve tė brendshėm dhe problemeve nė tregun ndėrkombėtar. Autoritetet po pėrpiqen qė kompani, si Banka e Kursimeve, INSIG dhe ALBTELEKOM, tė bėhen sa mė tėrheqėse pėr investitorėt e huaj duke shtuar shėrbime tė reja.

ECIKS / VOA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail