Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria synon tė rrisė rezervat e naftės


Tiranė, 27 tetor 2004 - Ministri i Industrisė dhe Energjitikės Viktor Doda ka bėrė tė ditur se sė shpejti do tė bėhet njė kėrkesė ndaj kompanive qė importojnė hidrokarbure qė ata tė rrisin rezervat e sigurisė. Nė njė debat qė ka pasur ministri Doda gjatė ditės sė djeshme nė komisionin parlamentar tė Industrisė, ka bėrė tė ditur se kėrkesa (nė formė vendimi) qė po pėrgatitet nė dikasterin qė ai drejton dhe qė shumė shpejt do tė paraqitet nė qeveri ka si qėllim stabilizimin e tregut nė raste kur tendencat e ēmimeve janė drejt rritjes. "Specialistėt e Ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės po pėrgatisin njė vendim qė ka si qėllim rritjen e rezervave tė sigurisė, vendim qė shumė shpejt do tė shkojė pėr miratim nė qeveri", -tha ministri Doda, duke shtuar se "qėllimi i rritjes sė rezervave tė kompanive ėshtė qė ato tė mos pėrdoren vetėm nė raste tė jashtėzakonshme, por dhe pėr tė ndikuar nė tregun vendas".

Rezervat
Sasia e naftės qė ruajnė kompanitė importuese tė naftės ėshtė e pėrcaktuar nė ligj dhe rrjedhimisht pėrbėn njė detyrim ligjor pėr tė gjitha subjektet tregtare qė importojnė dhe tregtojnė me shumicė naftė dhe hidrokarbure tė tjera. Kėshtu, nė ligj pėrcaktohet qė sasia e rezervės tė jetė rreth 30 pėr qind e sasisė vjetore qė shitet nga ēdo subjekt. Pėrveē kėsaj nė ligj pėrcaktohen dhe rastet kur duhet tė pėrdoren kėto rezreva. Rezervat pėrdoren vetėm pėr ngjarjet e jashtėzakonshme, pėrmbytje apo ndėrprerje furnizimi, thuhet nė ligjin qė pėrcakton pėrdorimn e tyre, por edhe nė rastet kur ka krizė dhe rritje ēmimesh, siē ėshtė situata aktuale kur ēmimet e naftės kanė arritur nivelet mė tė larta.

ARMO
Pėrveē kėrkesės pėr pėrdorimin e rezervave, ministri Viktor Doda ka bėrė tė ditur dje nė komisionin parlamentar tė Industrisė se kompania shtetėrore e pėrpunimit tė naftės ARMO pėrveē prodhimit do tė rrisė importet me qėllim qė tė plotėsojė nevojat e konsumatorėve shtetėrorė dhe fermerėve me karburante. Sipas ministrit tė Industrisė dhe Energjitikės, nafta e importuar nga kompania shtetėrore ARMO do tė ketė ēmim mė tė ulėt se tregu privat. Ministri i Industrisė ka shpjeguar para deputetėve tė komisionit tė Industrisė se ARMO ka njė kapacitet prodhues prej rreth 100 mijė ton nė vit dhe se me njė vendim tė qeverisė kjo kompani do tė rrisė importet, pasi tregu i kėsaj kompanie tashmė ėshtė i pėrcaktuar. "ARMO prodhon rreth 100 mijė ton naftė nė vit dhe nuk mund tė jetė faktori kryesor qė tė ndikojė nė uljen e ēmimit", -tha Doda dje. ARMO furnizon njė pjesė tė enteve shtetėrore, si dhe fermerėt e disa zonave, duke e tregtuar me ēmim mė tė ulur se tregu privat". Aktualisht kompania e vetme shtetėrore e pėrpunimit tė naftės ka rreth 25 pėr qind tė tregut. Lidhur me vendimin e qeverisė, Vitkor Doda ka bėrė tė ditur se ARMO po kėrkon tregje tė reja pėr tė blerė naftė tė lehtė, me qėllim pėrpunimin dhe tregtimin e saj me ēmime konkurruese, nė raport me tregtarėt privatė, por edhe pėr tė zgjeruar mė shumė tregun e saj.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail