Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rezerva valutore arrin nė 908 milionė USD

Rezerva valutore e Bankės sė Shqipėrisė pritet tė arrijė nė fund tė kėtij viti nė 908,5 milionė dollarė, nga 839 milionė dollarė qė ishte nė fund tė vitit 2002. Sipas tė dhėnave tė Bankės sė Shqipėrisė nė tremujorin e parė tė kėtij viti, niveli i rezervės u rrit me 57 milionė dollarė, rritje qė vlerėsohet rreth 8 herė mė e madhe se ajo e tė njėjtit tremujor tė njė viti mė parė. Sipas autoritetit qendror bankar arsyet qė ēuan nė kėtė rritje kanė qenė thellimi i mėtejshėm i zhvlerėsimit tė dollarit amerikan nė tremujorin e parė tė kėtij viti dhe ndėrhyrja e Bankės sė Shqipėrisė nėpėrmjet blerjes sė valutės sė huaj nė treg pėr tė penguar forcimin e mėtejshėm tė monedhės vendase, lekut. Sipas kėsaj logjike, Banka e Shqipėrisė mėsohet tė ketė zhvendosur depozitimin e rezervės valutore nga dollarė amerikanė nė mjetė tė tjera pėr tė shmangur nė kėtė mėnyrė rriskun prej uljes sė vlerės sė dollarit. Kėshtu krijimi i njė rezerve monetare tė barabartė mė gati 1 miliardė dollarė ėshtė e mjaftueshmė pėr pėrballimin e 5,3 muaj importe nė ekonominė vendase. Disa ekonomistė tė opozitės kanė kritikuar Bankėn e Shqipėrisė qė nuk po e pėrdor njė pjesė tė rezervės valutore pėr rimėkėmbjen e ekonomisė, pasi niveli i saj i kaluar tashmė caqet pėr pėrballimin e nevojave tė emergjencės qė mund tė shfaqen. Madje arritja e saj gati nė njė vlerė me borxhin e jashtėm, pritet tė rendisė Shqipėrinė vitet e ardhshme nė njė vend qė do tė kreditohet nga organizatat financiare ndėrkombėtare me kushte tė tregut. Ndėrsa, objektivi i Bankės sė Shqipėrisė nė lidhje me administrimin e rezėrves valutore mbetet rritja e nivelit tė saj, duke siguruar njė rrezik tė ulėt nė investim. Pėr tė arritur kėtė BSH ka planifikuar tė rrisė numrin e bankave ku ėshtė depozituar kjo rezervė. Nė funksion tė administrimit tė rezervės valutore vitin qė shkoi ėshtė ngritur nė Bankėn e Shqipėrisė njė komitet i posaēėm me specialistė, tė cilėt sygjerojnė mėnyrat dhe format e investimit tė rezėrvės. Komiteti mblidhet njė herė nė muaj me qėllim analizimin dhe shqyrtimin e informacionit lidhur me tregjet e kėmbimit. Rezervat bruto tė autoritetit monetar nė fund tė vitit 2002 arritėn nė 839 milionė dollarė nga 737 milionė qė ishin vitin paradhės. Rritja e rezevės valutore nė katėr vitet e fundit ka vjiuar me gati 100 milionė dollarė nė vit. Kjo pėr shkak tė arkėtimeve qė u bėnė kėto vite nga privatizimi i kompanisė shtetėrore tė celularėve, shitja e liēensės sė dytė celulare dhe shitja e disa ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme. Rezerva valutore ėshtė ndėr mjetet me tė rėndėsishme financiare tė Bankės sė Shqipėrisė pėr ushtrimin e politikave monetare.

ECIKS / KORRIERI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail