Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet konsumi i birrės shqiptare pėr 58 pėr qind


Tiranė, 1 tetor 2004 - Prodhimi i birrės nė Shqipėri ėshtė rritur ndjeshėm nė vitin 2003, nė krahasim me 2002-in, duke zėnė kėshtu rreth 58 pėr qind tė totalit tė birrės sė konsumuar nė vend. Rritja pėr kėtė periudhė ka qenė 8.5 pėr qind.

Kjo rritje rezulton po tė marrim parasysh importin e maltos, pasi shifrat zyrtare tregojnė se prodhimi i birrės nė vend ka pėsuar njė rėnie prej rreth 7 pėr qind. Prodhimi vendės i birrės pėr vitin 2003 rezulton nga statistikat zyrtare 14.4 milionė litra, ndėrsa pėr vitin 2002, 15.5 milionė litra. Pra njė rėnie prej 1.1 milionė litrash ose 7 pėr qind. Por po tė i referohemi importimit tė maltos pėr kėto periudha situata pėrmyset plotėsisht. Prodhimi vendės i birrės rezulton pėr kėtė periudhė tė ketė njė rritje me 20 pėr qind nga viti 2002 nė 2003-in. Tė dhėnat janė nga Ministria e Bujqėsisė. Specialistė tė Ministrisė sė Bujqėsisė shprehin dyshimin mbi nivelin e deklaruar tė prodhimit vendės. Prodhimi vendės i birrės mendohet tė jetė 2 herė mė i madh se sa ėshtė deklaruar(14.4 dhe 15.5 milionė litra). Kjo mund tė kuptohet po tė llogaritet sasia e maltos sė importuar pėr vitet pėrkatėse dhe sasia e nevojshme e maltos pėr tė prodhuar njė litėr birrė. Me 1 kilogram malto specialistėt mendojnė se prodhohen 5 litra birrė. Nė kėtė mėnyrė, po tė shumėzojmė me 5 sasinė e importuar tė maltos del sa sa ka qenė prodhimi vendės i birrės pėr vitin 2002 dhe 2003. Duka patur parasysh se importi i maltos pėr vitin 2003 ka qenė 7 milionė kilogramė, del se sasia e birrės sė prodhuar nė vend pėr kėtė periudhė tė ketė qenė 35 milionė litra birrė dhe jo 14.4 milionė litra pėr vitin 2003 siē ėshtė deklaruar. Ndėrkohė, pėr vitin 2002 importi i maltos ka qenė 5.6 milionė kilogramė, atėherė prodhimi vendės i birrės ka qenė pėr kėtė vit 28 milionė litra dhe jo 15.5 milionė litra sa rezulton zyrtarisht. Pra, importi i maltos ėshtė rritur me 20 pėr qind pėr vitin 2003, nė krahasim me vitin 2002 dhe po me kaq i bie tė jetė rritur edhe prodhimi i birrės. Kjo pasi malto nuk mund tė pėrdoret pėr destinacion tjetėr pėrveē se pėr prodhimin e birrės. Numri i subjekteve prodhuese tė birrės nė vendin tonė llogaritet tė jetė 62.

Prodhimi vendės dhe importi

Pesha qė zė prodhimi vendės i birrės nė totalin e konsumit tė birrės ka pėsuar ndryshime me prirje rritjeje gjatė viteve tė fundit. Vetėm pėr vitin 2003 prodhimi vendės ka arritur tė ketė njė rritje prej 20 pėr qind. Nga 28 nė 2002-in nė 35 milionė litra nė 2003-in. Ndėrkohė qė rritja nė peshėn qė ka zėnė prodhimi vendės nė totalin e konsumit tė birrės pėr vitin 2003 nė krahasim me 2002-in ka qenė rreth 8.5 pėr qind. Prodhimi vendės pėr vitin 2003, qė sipas llogarive i bie tė ketė qenė 35 milionė litra, ka zėnė 57.5 pėr qind tė totalit tė konsumit tė birrės nė vend. Importi pėr vitin 2003 rezulton tė ketė qenė 25.85 milionė litra duke zėnė kėshtu 42.5 pėr qind tė totalit tė konsumit tė birrės. Pra, pėr vitin 2003 nė Shqipėri janė konsumuar 60.85 milionė litra birrė.

Ndėrkohė pėr vitin 2002 prodhimi vendės rezulton tė ketė qenė 28 milionė litra duke zėnė kėshtu 49 pėr qind tė totalit tė konsumit vendės. Birra e importuar pėr kėtė periudhė ka qenė rreth 27.85 milionė litra, ose 51 pėr qind e totalit tė birrės sė konsumuar pėr kėtė periudhė. Konsumit total i birrės pėr vitin 2002 del se ka qenė 55.85 milionė litra.

Sa birrė konsumojnė shqiptarėt nė vit?

Duke patur parasysh se sasia e konsumuar e birrės pėr vitin 2003 nė Shqipėri ka qenė 60.8 milionė litra, po ta pjestojmė kėtė sasi me totalin e numrit tė popullsisė sė vendit prej 3.069 milionė banorėsh (sipas INSTAT pėr vitin 2001) atėherė del se mesatarisht ēdo shqiptar konsumon nė vit 19.8 litra birrė. Nėse pjesėtojmė kėtė sasi me numrin e ditėve tė vitit (365) fitojmė rezultatin e konsumit mesatar ditor tė birrės nė Shqipėri pėr vitin 2003. Sipas llogaritjes kjo sasi del se ėshtė 0.054 litra ose 54 mililitra nė ditė. Nė Rusi konsumi vjetor i birrės pėr banor ėshtė 51 litra.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail