Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Biznesi vendas kėrkon Albtelekomin


Tiranė, 10 shtator 2004 - Kompania shtetėrore e telefonisė fikse Albtelekom duhet tė privatizohet nga kompanitė shqiptare dhe jo nga firmat e huaja. Kompanitė shqiptare kanė kapacitetin e nevojshėm dhe tė mjaftueshėm pėr tė marrė pjesė nė privatizimin e pjesshėm osė tė plotė tė tij. Kryetari i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė Luan Bregasi, ėshtė shprehur pėr “Biznesin” se “kompanive shqiptare nuk u mungon mundėsia financiare, aftėsia menaxhuese dhe kapaciteti intelektual dhe pėr kėtė arsye duhet qė firmat vendėse tė marrin pjesė nė tender dhe tė privatizojnė shoqėrinė Albtelekom”. Bregasi ka shtuar se “bashkimi i bizneseve nė njė organizatė tė vetme mund tė sjellė njė mundėsi mė tepėr pėr t’u bėrė pronarė legjitimė tė Albtelekomit”. Ai ka pohuar faktin se “lidhur me kėtė ēėshtje duhet tė marrim shembull nga privatizimi i disa aktivitete tė tjera me rėndėsi tė veēantė ekonomike si “Birra Tirana”, “Hotel Tirana International”, etj. Privatizimi i aktiviteteve tė tilla kanė dhėnė njė shembull mjaft tė mirė pėr biznesin vendės”. Gjithnjė e mė shumė ėshtė theksuar fakti se pėr zhvillimin e ekonomik tė njė vendi, mė shumė se kushdo tjetėr janė tė interesuar vendėsit. Veē tė tjerave, Bregasi ka theksuar faktin se “nuk duhet tė pėrsėriten raste tė tilla, si ai i privatizimit tė kompanisė ish-shtetėrore tė sigurimeve Insig”, nė privatizimin e sė cilės nuk u lejuan tė marrin pjesė kompanitė vendėse. Kjo pėr arsye se u vu kusht qė kompanitė vendėse duhet tė kishin mbi 20 vjet eksperiencė nė fushėn e sigurimeve. Ndėrkohė qė kompanitė shqiptare nuk kanė mė shumė se 10 vjet eksperiencė nė kėtė drejtim.

Interesi
Aktualisht, problem mbetet fakti se deri tani pranė Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė nuk ėshtė paraqitur zyrtarisht asnjė kompani shqiptare pėr tė marrė pjesė nė privatizimin e Albtelekomit, i cili do tė zhvillohet brenda kėtij viti. Bregasi ka pohuar faktin se “deri tani ka patur vetėm interesime jozyrtare nga biznesmenė tė ndryshėm vendės, duke mos paraqitur ndonjė kėrkesė pėr pjesėmarrje nė kėtė tender”.

Nuk ka kaluar shumė kohė qė kur qeveria miratoi paketėn ligjore pėr vazhdimin dhe pėrfundimin e procesit tė privatizimit tė kompanisė shtetėrore Albtelekom. Sipas kėsaj pakete, investitorėve strategjikė do t’u jepen 76 pėr qind tė aksioneve tė Albtelekomit. Ndėrkohė qė pjesa e mbetur e paketės sė aksioneve ėshtė e hapur pėr tė gjithė publikun, pėrfshi kėtu edhe investitorin strategjik. Njė element tjetėr kryesor i paketės tė aksioneve tė shoqėrisė Albtelekom ėshtė fakti qė pjesė e saj do tė jetė edhe licensa e shėrbimit tė tretė pėr telefoninė celulare, operatorit mė tė ri nė fushėn e telefonisė celulare " Eagle Mobile ".

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail