Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria shqiptare pro tregtisė sė lirė me Kosovėn

TIRANĖ - Qeveria e Shqipėrisė miratoi nė parim marrėveshjen e tregtisė sė lirė me misionin e Kombeve tė Bashkuara pėr Administratėn e Pėrkohshme tė Kosovės, nė emėr tė institucioneve tė pėrkohshme vetėqeverisėse tė Kosovės. Kjo marrėveshje me Kosovėn, vlerėsohet e njė rėndėsie tė veēantė, sė pari nė planin politik, pasi shėnon njė stad tė ri marrėdhėniesh tė ngushta, dhe sė dyti nė drejtim tė njė bashkėpunimi thellėsisht tė ngushtė ekonomik dhe tregtar, nė mėnyrė tė veēantė, duke fuqizuar marrėdhėniet e ndėrsjellta tė komuniteteve tė bizneseve shqiptare dhe kosovare. Marrėveshja ėshtė arritur pas dy raundeve negociatash, zhvilluar ndėrmjet grupeve negociatore tė tė dy vendeve. Me kėtė marrėveshje, qeveria shqiptare synon pėrmbushjen e angazhimeve tė saj nė kuadėr tė zbatimit tė "Memorandumit Ndėrrajonal tė Mirėkuptimit pėr Liberalizimin dhe Lehtėsimin e Tregtisė" ndėrmjet vendeve pėrfituese tė Paktit tė Stabilitetit dhe vazhdimin e pėrmbushjes sė angazhimeve nė kuadėr tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit me BE-nė. Gjithashtu, Tirana synon arritjen e objektivave nė kuadrin e programit tė qeverisė shqiptare pėr lehtėsimin dhe liberalizimin e mėtejshėm tė tregtisė dhe krijimin e njė ambienti politikash pėr zgjerim tė mėtejshėm tė tregjeve nė rajon, pėrtej vendeve nėnshkruese tė Memorandumit tė Mirėkuptimit.

ECIKS / KORRIERI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail