Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nafta, kėrkime nė Adriatik


Tiranė, 30 gusht 2004 - Qeveria shqiptare ka miratuar, nė mbledhjen fundit tė saj, njė marrėveshje e cila do tė lejojė dy kompani tė huaja qė, tė kėrkojnė naftė, nė detin Adriatik. Nė njoftimin zyrtar tė qeverisė, bėhet e ditur se “nga ana e Kėshillit tė Ministrave u miratua vendimi ‘pėr miratimin e marrėveshjes me ndarje prodhimi, ndėrmjet ministrisė sė Industrisė dhe tė Energjetikės tė Republikės sė Shqipėrisė dhe OMV Albanian Adriatic Sea Exploration BMBH e Lundin Netherlands B.V, pėr kėrkimin dhe prodhimin e Hidrokarbureve nė bllokun ‘Durrėsi’”. Marrėveshja nė fjalė do tė lejojė kompanitė qė kanė disa vite qė operojnė nė Shqipėri, qė tė shpojnė puse kėrkimorė nė bllokun “Durrėsi”. Kompania OMV, ka bėrė dhe mė parė kėrkime tė ngjashme nė vendin tonė, pasi ajo ėshtė e pranishme nė Shqipėri qė prej vitit 1991. Aktiviteti i saj i parė pėr kėrkimin e naftės dhe tė gazit, ėshtė pėrqėndruar nė bllokun “Rodoni-1”, qė ndodhet nė detin Adriatik. Mė pas, pasi “dėshtoi” nė kėrkimet detare, aktiviteti i kėsaj kompanie u zgjerua edhe nė tokė.

Agron Xhavo, i cili mban postin e drejtorit tė Agjensisė Kombėtare tė Hidrokarbureve, bėri tė ditur mbrėmė, pėr “Shekulli”-n, se kompania OMV ka bėrė shpime kėrkimore nė bllokun “Rodoni 1”, nė Gjirokastėr, nė pusin Palokastra dhe, sė fundmi nė Vlorė, nė zonėn e Kaninės. Nė dy shpimet e para, kjo kompani nuk ka arritur tė gjejė shtresa naftėmbajtėse, ndėrsa nė zonėn e Kaninės shpimi po vazhon akoma dhe, sė shpejti, do tė bėhen tė ditura edhe rezultatet e kėrkimit.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail