Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Statistikat: 200 mijė turistė kanė hyrė nė Shqipėri


Tiranė, 27 gusht 2004 - Gjatė 7-mujorit tė parė tė kėtij viti, numri i vizitorėve tė huaj qė kanė hyrė nė vendin tonė pėr qėllime turistike arrin shifrėn e 213,904 personave. Krahasuar me statistikat e vitit tė kaluar, ky numėr shėnon njė rritje tė dukshme. Kėshtu, gjatė periudhės janar-korrik tė vitit 2003, numri i shtetasve tė huaj qė kanė hyrė nė Shqipėri si vizitorė, apo turistė, ka qenė 176,301. Ndėrkohė, duke parė numrin e kėtyre vizitorėve vetėm pėr muajin korrik, qė cilėsohet si piku i fluksit tė tė huajve tė ardhur si turistė nė vendin tonė, pėr kėtė vit numėrohen 85,568 persona. Ndėrkohė qė pėr tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar ky numėr arrin nė 73,128 turistė.

Burime nga Ministria e Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit, bėjnė tė ditur se kėto janė shifra tė sakta, tė nxjerra nga Ministria e Rendit, e cila ėshtė e para qė e merr kėtė informacion nga kontrolli i efektivave tė saj nė pikat kufitare tė vendit. Mė pas kėto shifra konfirmohen edhe nga zyrat rajonale tė turizmit nė vende tė ndryshme turistike, si dhe nga Instituti i Statistikave (INSTAT). Numri i tė huajve qė hyjnė nė njė vend tė caktuar, pėrllogaritet nga kėto institucione duke u bazuar nė standartet e pėrcaktuara nga Organizata Botėrore e Turizmit (O.B.T.). Po kėshtu, sipas tė dhėnave tė nxjerra nė bazė tė kėtyre standarteve, bėhet edhe paraqitja grafike e hyrjes sė shtetasve tė huaj nė pikat e kalimit kufitar.

Klasifikimi
Standartizmi sipas kritereve tė kėsaj organizate, konsiston nė kategorizimin e numrit total tė tė huajve qė hyjnė nė njė vend nė katėr nivele bazė. Pra, sipas qėllimit tė udhėtimit tė shtetasve tė huaj qė hyjnė nė vend, ky numėr ndahet nė ata qė vijnė pėr vizitė ose turizėm, nė tė huaj qė vijnė pėr tregti, nė ata qė kalojnė tranzit pėr tė shkuar nė njė vend tjetėr, si dhe tė tjerė qė vijnė pėr qėllime tė ndryshme sociale. Lidhur me kėtė standartizim tė O.B.T.-sė, shifrat e nxjerra nga Ministria e Rendit, zyrat rajonale tė turizmit nė rrethe dhe INSTAT-i, pėr tė huajt qė kanė hyrė nė Shqipėri gjatė 7-mujorit tė vitit tė kaluar, tregojnė se nga 249,544 tė huaj tė ardhur nė total nė vendin tonė, 176,301 janė pėr qėllime vizite ose turizėm, 30,479 pėr tregti, 5,376 kanė kaluar tranzit dhe 37,388 tė tjerė pėr qėllime tė ndryshme private. Po sipas kėtij standartizimi, nga gjithsej 107,188 tė huajt e ardhur nė Shqipėri gjatė korrikut tė vitit 2003, 73128 prej tyre kanė qenė vizitorė dhe turistė, 4941 pėr tregti, 24,761 kanė kaluar tranzit dhe 4,358 pėr qėllime tė tjera. Ndėrkohė qė pėr korrikun kėtij viti, tė dhėnat e marra nga instituconet pėrkatėse mbi fluksin e tė huajve tė ardhur nė vendin tonė, tregojnė se nga 105,398 qė ėshtė numri i tyre nė total, 85,568 prej tyre kanė hyrė pėr qėllime turistike, 7,008 pėr tregti, 8,127 tranzit dhe 4,695 pėr tė tjera qėllime. Paralelisht, burime nga Ministria e Rregullimit tė Teritorit dhe Turizmit kanė bėrė tė ditur para disa ditėsh se nė tė njėjtėn kohė ėshtė rritur edhe numri i pushuesve shqiptarė drejt vendeve tė huaja. Kėshtu sipas parashikimeve tė specialistėve pranė kėsaj ministrie ėshtė parashikuar qė deri nė fund tė kėtij sezoni turistik do tė numėrohen rreth 30 mijė shqiptarė tė dalė jashtė vendit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail