Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN: ulja e taksave - kontraproduktive


Tiranė, 31 korrik 2004 - Shefi i misionit tė FMN-sė, i cili vizitoi Shqipėrinė nga data 19-30 Korrik, Julio Escolano, nė konferencėn e djeshme pėr shtyp tha se "ulja e konsiderueshme e taksave nė kėtė fazė, do tė kompromentonte objektivat e tė ardhurave buxhetore dhe financimin e shpenzimeve publike prioritare, qė lehtėsojnė varfėrinė dhe nxisin rritjen".

"Parimisht ne nuk jemi kundėr uljes sė taksave, nė rast se do tė ketė njė zgjerim tė bazės dhe do tė grumbullohen mė tepėr tė ardhura", theksoi Escolana. Sipas tij, pėr vitin 2005 nuk ėshtė parashikuar njė zgjerim i bazės sė tė ardhurave. Nėse do tė uleshin taksat nė mėnyrė tė ndjeshme, atėherė do tė kishte njė rėnie tė tė ardhurave, qė do tė ēonte nė njė rėnie tė shpenzimeve nė ato fusha prioritare tė pėrcaktuara, pėr reduktimin e varfėrisė.

"Kur tė ardhurat nga taksat tė pėrmirėsohen dhe tė jenė reduktuar mospagesat, mund tė ketė vend pėr ulje tė normave tė taksave nė tė ardhmen", vlerėsoi Escolano.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail