Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Schuessel: Ballkani nė BE deri nė vitin 2014


Vjenė, 29 korrik 2004 - Anėtarėsimi nė BE i shteteve tė Evropės Juglindore ėshtė i mundshėm brenda vitit 2014, deklaroi dje kancelari austriak, Wolfgang Schuessel nė takimin jozyrtar me pesė kryeministrat e vendeve ballkanike, qė po zhvillohet nė Salcburg.

Nė takimin me temė "Pėr stabilitetin nė Evropėn Juglindore tė shekullit XXI" ishin tė pranishėm kryeministri i Malit tė Zi, Milo Gjukanoviē, i Shqipėrisė, Fatos Nano, i Bullgarisė Simeone Coburgo-Gotha, i Maqedonisė Hari Kostov, i Rumanisė Adrian Nastase sė bashku me eurokomisioneren e re austriake Benita Ferrero-Waldner dhe koordinatorin pėr Paktin e Stabilitetit, Erhard Busek.

Edhe Busek nėnvizoi "perspektivėn evropiane" tė vendeve ballkanike duke theksuar se kėto vende duhet tė kenė pėrparėsinė nė zgjerimin e BE-sė. Busek kundėrshtoi gjithashtu konkurencėn mes Ballkanit dhe Turqisė nė favor tė tė parit.

Nė takimin jozyrtar tė Salcburgut mungonin kryeministri i Serbisė, Vojisllav Koshtunica, i Kroacisė, Ivo Sanader dhe i Bosnje-Hercegovinės, Adnan Terziē, tė cilėt ishin tė impenjuar nė politikėn e brendshme tė vendeve tė tyre.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail