Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria shėnon pėrmirėsim nė cilėsinė e jetės sė vendit


Tiranė, 19 korrik 2004 - Shqipėria ka shėnuar pėrmirėsim nė cilėsinė e jetės sė vendit, sipas raportit vjetor tė Kombeve tė Bashkuara pėr zhvillimin njerėzor. Raporti i pėrgatitur nga Programi i OKB-sė pėr zhvillim pėrcakton radhitjen e vendeve nė bazė tė faktorėve politikė ekonomikė dhe shoqėrorė. Raporti i kėtij viti pėrqendrohet tek liria kulturore nė botė dhe tek pėrpjekjet qė duhet tė bėjė secili vend qė tė pėrfitojė nga larmia e kėsaj bote. Por tipare tė tilla si identiti kombėtar, etnia dhe raca, pėr vendet e Ballkanit kanė qenė burim konflikti dhe jo bashkėjetese, sidomos nė vitet 1990. Gazetarja e Zėrit tė Amerikės, Keida Kostreci, mori pjesė nė prezantimin e raportit nė Washington dhe pėrgatiti materialin nė vazhdim. Nė njė listė me 177 vende, Shqipėria ėshtė nė vendin e 65-tė pėrsa i takon zhvillimit njerėzor. Zhvillimi njerėzor matet nė bazė tė jetėgjatėsisė, niveli i arsimimit dhe standardi i jetesės. Kalman Miszei ndihmės administrator pėr Evropėn dhe vendet e ish-Bashkimit Sovjetik i Programit tė OKB-sė pėr Zhvillim, dhe ndihmės i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, flet me tone optimiste pėr pėrparimin e Shqipėrisė. “Jo vetėm qė Shqipėria ėshtė diku nga mesi i listės, por ajo ka bėrė njė pėrmirėsim shumė tė vrullshėm pėrsa u takon treguesve tė zhvillimit njerėzor, falė shumė faktorėve, mes sė cilėve pa dyshim ėshtė edhe rritja ekonomike, por gjithashtu edhe pėrmirėsimi nė jetėgjatėsi dhe nė treguesit e arsimit, madje nė kėtė drejtim Shqipėria ka qenė njė ndėr vendet mė tė suksesshme nė botė nė kėtė drejtim. Mendoj se Shqipėria po e mbyll hendekun me vendet e tjera tė Ballkanit dhe vendet e tjera tė Ballkanit po pėrparojnė jo aq shpejt sa Shqipėria”, tha ai pėr Zėrin e Amerikės”.

Raporti vjetor i Programit tė OKB-sė pėr zhvillim, ndahet nė dy pjesė: treguesit e zhvillimit njerėzor pėr ēdo vit dhe trajtimi i njė teme tė veēantė nga studiuesit qė marrin pjesė nė hartimin e raportit. Raporti i kėtij viti qė ka tė bėjė me lirinė kulturore trajton tema tė mprehta, qė kanė tė bėjnė me respektin e identitetit kulturor, racial dhe etnik dhe zgjedhjen e pėrfshirjes, nė vend tė diskriminimit. Fatkeqėsisht nė Ballkan kėto tema kanė qenė burim tensionesh e konfliktesh. Ja ē’thotė zoti Miszei:

“Pa dyshim qė historia e Ballkanit, ėshtė njė histori konfliktesh dhe mendoj se nėse tė gjitha rekomandimet e kėtij raporti do tė ishin pėrfshirė nė politikat e vendeve tė Ballkanit, konfliktet e pėrgjakshme tė viteve 1990 nuk do tė kishin ndodhur atje”.

Zoti Mizsei e pranon qė pėrkatėsia etnike dhe identiteti kombėtar dhe kulturor, si edhe faktorė tė tjerė tė brendshėm e tė jashtėm kontribuojnė nė njė pjesė tė madhe nė mungesėn e stabilitetit nė Kosovė. Ai nuk e mohon qė edhe komuniteti ndėrkombėtar ka pėrgjegjėsinė e tij nė kėtė gjendje.

“Para sė gjithash Kosova nuk ėshtė njė entitet homogjen, aty ka edhe serbė dhe ėshtė jetike qė shqiptarėt e Kosovės tė respektojnė tė drejtat individuale dhe kolektive tė serbėve atje. Sė dyti, ėshtė bėrė shumė e qartė dhe e dukshme se dėshtimi i komunitetit ndėrkombėtar pėr tė ofruar njė plan tė qartė drejt statusit pėrfundimtar, ėshtė njė problem qė nė vetvete kontribuon nė konflikt. Kėshtu qė ka elementė qė mund tė jenė burim konflikti nė Kosovėn e sotme: Njėri ėshtė paqartėsia pėr njė plan pėrfundimtar, njė tjetėr ėshtė mungesa e respektit pėr serbėt, por edhe pėr romėt, gjė qė ka tė bėjė me tė drejtat e njeriut nė Kosovė”. Ai shton se nė Kosovė vendasit dhe ndėrkombėtarėt duhet tė krijojnė njė mjedis ku tė respektohen kėto tė drejta dhe tė pėrcaktohet plani pėr rrugėn drejt njė statusi pėrfundimtar.

ECIKS / VoA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail