Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BSH: tremujori i parė me likuiditet tė lartė


Tiranė, 13 korrik 2004 - Rritja e depozitave nė sistemin bankar dhe rėnia e investimeve nė tregun e letrave me vlerė tė emetuara pėr herė tė parė ka shkaktuar njė tepricė likuiditeti gjatė tremujorit tė parė tė kėtij viti. Tė dhėnat zyrtare tė Bankės sė Shqipėrisė bėjnė tė ditur faktin se pėr shkak tė situatės sė krijuar gjatė muajve janar-mars tė kėtij viti, institucioni qėndror i politikave monetare ka tėrhequr 1.9 miliardė lekė nėpėrmjet marrėveshjes sė riblerjes me maturim njėmujor. Pėrveē kėsaj BSH ka shitur 4.5 miliardė lekė nė bono thesari nė vlerė nominale, ose 4.4 miliardė lekė e llogaritur me ēmim blerjeje dhe njėkohėsisht ka ndėrhyrė duke pėrdorur instrumentin kryesor tė tregut nė vlerė mesatare prej 3.4 miliardė lekėsh. Pėrsa i pėrket tėrheqjes mė shumė prej 1.9 miliardė lekė, Banka e Shqipėrisė e ka realizuar duke nxjerrė nė ankand marrėveshjet e riblerjes me maturim njėmujor, ndėrsa bonot e thesarit janė shitur me tė drejta tė plota. Pėrveē kėtyrė ndėrhyrjeve nėpėrmjet veprimeve nė treg tė hapur, BSH ka pėrdorur edhe instrumente tė tjerė nė mbėshtetje tė instrumenteve tė parė. Kėshtu me qėllim qė tė investoheshin likuiditetet e lira, nga ana e BSH-sė janė pėrdorur depozita njėditore, niveli mesatar i sė cilave gjatė periudhsė tremujore ka qėnė 982 milionė lekė. Banka e Shqipėrisė ka pėrdorur dhe kredinė njėditore me njė vlerė mesatare prej 26 milionė lekėsh nė ditė, kjo pasi nė ditė tė veēanta ka pasur mungesė tė likuiditetit. Pėr sa i pėrket tregut tė parasė, ndėrhyrja e BSH nė tregun e brendshėm valutor ka qenė nė nivelin zero. Ka qenė situata e qetė qė ka karakterizuar tremujorin e parė nė kėtė drejtim, dhe BSH-ja nuk ka kryer veprime shitblerjeje nė valutė me bankat e nivelit tė dytė.


ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail