Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: 15 milion USD pėr burimet ujore


Tiranė, 8 qershor 2004 - Bordi i Drejtoreve te Bankes Boterore ka aprovuar nje dite me pare nje kredi prej 15 milione dollaresh per Projektin per Manaxhimin e Burimeve Ujore ne Shqiperi. Sipas zyres se shtypit te Bankes ky projekt ka per qellim te rrise kontributin e burimeve ujore ne zhvillimin ekonomik te qendrueshem permes shtimit te prodhimit bujqesor dhe uljes se rrezikut te permbytjeve. Projekti ka gjithashtu per qellim mbeshtetjen e reformes sektoriale dhe rehabilitimin fizik per ujitjen, kullimin dhe mbrojtjen nga permbytjet. Kostoja totale e projektit eshte 40 milione dollare me financime prej 15 milione dollaresh nga kredia e iDA-s dhe pjesa tjeter e fondeve nga qeveria shqiptare, franceze, hollandeze dhe nga Fondi Kuvaitian. Projekti do te bazohet ne rehabilitimin e sistemit te ujitjes, zhvillimin institucional te ujitjes, kullimit dhe manaxhimit te permbytjeve dhe mbeshtetje institucionale per menaxhimin e burimeve ujore. Banka Boterore e ka mbeshtetur qeverine shqiptare ne programin e saj per ujitjen, kullimin dhe mbrojtjen nga permbytjet permes rehabilitimit fizik dhe reformes institucionale. Ky projekt vjen ne vazhden e dy projekteve te tjera te financuara me pare qe jane njeri per rehabilitimin e ujitjes dhe tjetri per kullimin. Keto projekte kane rehabilituar 180,000 hektare toke per ujitje dhe 120,000 hektare kullimi. Sakaq,

kredia do te disbursohet sipas kushteve te iDA-s, me nje periudhe kthimi pas 20 vjetesh, ku 10 vjet jane periudhe faljeje. Qysh kur Shqiperia u be anetare e Bankes Boterore ne vitin 1991, fondet e dhena prej saj arrijne afersisht 754 milione dollare per 53 projekte.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail