Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OMV vazhdon kėrkimet nė det


Tiranė, 31 maj 2004 - Gazi i lėngėt ngjall interesin e disa kompanive tė huaja nė vendin tonė. Kėrkimet pėr kėtė lėndė hidrokarbure, janė bėrė publike nga dy kompanitė OMV dhe “Lundin Petroleum”, pėrfaqėsues tė tė cilave kanė nėnshkruar pasditen e djeshme marrėveshjen pėr kėrkimin dhe prodhimin e naftės dhe gazit me ministrin e Industrisė dhe Energjitikės Viktor Doda. Marrėveshja nė fjalė ka si qėllim kėrkimet qė do tė lokalizohen nė njė sipėrfaqe prej 4 mijė e 200 kilometra katrorė nė zonėn detare nga Durrėsi deri nė afėrsi tė Vlorės, nė bllokun e quajtur nga specialistėt e hidrokarbureve “Durrėsi”. Investimi fillestar pėr fazėn e parė tė kėrkimit, sipas kėsaj kontrate parashikohet tė jenė rreth 10 milionė dollarė amerikanė. Agron Xhavo, drejtori i Agjencisė Kombėtare tė Hidrokarbureve sqaron pėr “Shekulli” se nė fazėn e dytė parashikohet tė kryhen 300 kilometra katrorė punime sizmike tredimensionale, pėr herė tė parė nė vendin tonė, ndėrsa nė fazėn e tretė parashikohet tė shpohen njė ose dy puse kėrkimi. Kompanitė OMV dhe “Lundin Petroleum” veprojnė nė vendin tonė qė prej fillimit tė viteve ‘90 dhe kanė kryer kėrkime tė shumta nė blloqet e ndryshme tė vendit tonė. Aktualisht kompania OMV po kryen shpime kėrkimore nė zonėn e Kaninės nė rajonin e Vlorės.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail