Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pak kredite pėr industrinė ushqimore

Kreditimi i sektorit te bujqesise dhe industrise ushqimore ne Shqipėri, nga institucionet bankare vazhdon te mbetet i "veshtire". Sipas Maksim Dhamos, drejtor i Agroperpunimit ne dikasterin e Bujqesise, "jane bere bisedime per t'i hapur rruge mbeshtetjes financiare me kredi nga bankat ketij sektori, por gjithesesi bankat jane private dhe duke qene se risku ne bujqesi eshte i larte, ato rezervohen per te dhene kredi". Sipas tij, negativisht ndikon edhe interesi i larte i kreditimit qe ato aplikojne. Ne keto kushte, sipas tij nderhyrja e qeverise me fonde permes projekteve nga donatore te ndryshem duhet te vazhdoje per te mbeshtetur sektorin e industrise ushqimore. Ne strategjine e hartuar nga dikasteri i Bujqesise, per periudhen ne vazhdim, parashikohet zbatimi i kredive te buta dhe te shpejta direkte ne ferme, nepermjet Fondit Finaciar Rural dhe Fondit Financiar te Zonave Malore.

KORRIERI / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail