Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nano takon industralistėt grekė


Athinė, 07 maj 2004 - Nė kuadėr tė vizitės zyrtare qė po zhvillon nė Athinė, Kryeministri Fatos Nano zhvilloi dje njė takim nė Federatėn e Industrialistėve grekė. Nė kėtė takim merrnin pjesė biznesmenė tė njohur vendas, njė grup biznesmenėsh shqiptarė, si dhe pėrfaqėsues tė Dhomės sė Tregtisė tė Tiranės. Gjithashtu ishte i pranishėm edhe ministri i Ekonomisė, Anastas Angjeli. Kryetari i Federatės sė Industrialistėve, Dimitris Daskalopoulos, duke i uruar mirėseardhjen z. Nano, shprehu kėnaqėsinė qė pėr herė tė parė njė kryeministėr shqiptar viziton Federatėn, qė ėshtė njėkohėsisht dhe njė nga forumet mė me peshė nė ekonominė greke. Mė tej, ai iu referua bashkėpunimit greko-shqiptar nė fushėn ekonomike, duke veēuar faktin se Greqia ėshtė partneri i dytė tregtar i Shqipėrisė. Sipas tij, investimet greke nė Shqipėri, qė arrijnė nė rreth 400 milion dollarė, kapin 27 pėrqind tė gjithė investimeve tė huaja nė vend. Ai shprehu besimin se interesimi i biznesmenėve grekė pėr Shqipėrinė mbetet i konsiderueshėm. Kryeministri Nano e vlerėsoi takimin si njė shans tė madh pėr tė krijuar njė nivel edhe mė tė lartė pėr investimet greke nė Shqipėri. Ai vuri nė dukje se qeveria shqiptare i jep prioritet zhvillimit tė sektorit privat, si dhe krijimit tė institucioneve kryesore qė do t'i shėrbejnė nxitjes sė investimeve. Nė kėtė kuadėr, Kryeministri shqiptar veēoi privatizimin e sektorėve strategjikė tė ekonomisė si telekomunikacionet, sistemin bankar dhe tė siguracioneve, naftės dhe gazit."Qeveria synon rritjen e nivelit tė investimeve nė turizėm, nė shfrytėzimin e burimeve minerare, si dhe krijimin e parqeve industriale, si masa qė eksportet shqiptare tė konkurrojnė nė tregjet ndėrkombėtare", tha ai. Z.Daskalopoulos i paraqiti kryeministrit Nano njė pasqyrė tė gjendjes sė biznesit grek, qė ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm falė projekteve tė shumta infrastrukturore qė po zbatohen. "Njė pjesė sinjifikative e fuqisė punėtore qė punon nė kėto vepra, janė emigrantė shqiptarė, tė cilėt kanė njė rol tepėr aktiv nė jetėn sociale dhe ekonomike tė Greqisė",nėnvizoi ai.

ECIKS / News24
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail