Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Opozita kėrkon uljen e ēmimeve


Tiranė, 26, prill 2004 - Opozita nė Shqipėri ka propozuar uljen e ēmimit tė energjisė elektrike dhe tė telefonisė fikse nė nivelin ku ishin pėrpara ngritjes disa muaj mė parė.

Megjithatė, propozimi i opozitės nuk kaloi nė komisionin e ekonomisė tė Kuvendit, ku deputetėt e shumicės socialiste thanė se kuvendi nuk mund tė caktojė ēmimet ndėrsa vendi ka 14 vjet qė ka hyrė nė ekonominė e tregut.

Deputeti i Partisė Demorkatike tė opozitės, Ridvan Bode, tha pėr BBC-nė se propozimi i tyre vjen si reagim pas kundėrshtimit tė gjerė tė qytetarėve ndaj asaj qė ai e quajti "rritje arbitrare, e njėanshme, e paargumentuar e ēmimeve tė telefonisė fikse dhe tė energjisė elektrike".

Zoti Bode tha se kompanitė e energjisė dhe telefonisė ishin ende monopole shtetėrore, prandaj edhe qeveria ka mundur tė ndėrhyjė pėr ndryshimin e ēmimeve.

"Nėpėrmjet rritjes sė ēmimeve qeveria synon tė kapėrcejė situatėn e vėshtirė nė tė dy kėta sektorė pėr shkak tė menaxhimit tė keq tė dy ndėrmarrjeve publike, nivelit tė lartė tė korrupsionit," tha ai.

Socialistėt kundėr
Por deputeti i Partisė Socialiste Erjon Braēe tha pėr BBC-nė se ēmimet vendosen nga tregu dhe kuvendi nuk mund tė ndėrhyjė.

"Shqipėria ka pranuar ekonominė e tregut dhe kemi vendosur rregulla tė qarta duke treguar se si dhe kush i vendos ēmimet nė treg, pavarėsisht se kemi tė bėjmė me dy shoqėri qė kanė pothuajse monopolin," tha zoti Braēe pėr BBC-nė.

"Ėshtė liberalizuar ēmimi i energjisė elektrike deri nė njė kufi dhe natyrisht qė qeveria para njė jave mori vendim pėr tė indeksuar me normėn e inflacionit pikėrisht kėtė efekt qė ėshtė krijuar nė shportėn e mallrave qė ndikojnė nė inflacion," tha ai.

Deputti socialist thotė se do tė ishte "njė gabim i rėndė kushtetues" dhe "do tė cėnohej njė nga parimet themelore tė ekonomisė sė tregut" nėse ndėrhyhej nė ēmimet.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail